Ko se sprehajamo po poteh, ki se vijejo čez in skozi navidezno črto, nekoč fizično mejo, ne stopamo le v naravno edinstven svet, ampak v okolje polno zgodb, žalostnih in veselih, značajev in ljudi, zgodovine in prihodnosti. V tišini gozda lahko v daljavi slišimo pokanje topov in šepet vojakov skritih v jarkih, ampak tudi glasove otrok, ki se skupaj igrajo v več jezikih, in družin, ki na nedeljskem izletu po malici na travniku, obkoljeni z dvatisočaki in z zrakom, ki diši po morju. Pot miru je namreč hrbtenica, skozi katero tečejo čezmejne povezave in na kateri danes slonijo sodelovanja, kjer je nekoč izbruhnilo sovraštvo, ki je razdelilo sosednje narode, brate in prijatelje.
»Kdor hodi, vidi, opazuje, prisluhne naravi in ljudem,« je tržaški občinski odbornik Giorgio Rossi uvedel predstavitev čezmejnega projekta Interreg Italija-Slovenija Walk of Peace – Pot miru včeraj dopoldne v Kongresnem centru Starega pristanišča na posvetu Ustvarimo pot skupaj. »Po sto letih se je vsem nam zdelo, da so dogajanja prve svetovne vojne le del spomina, a danes spet doživljamo bitke v jarkih, ko se v Ukrajini ljudje branijo pred ruskim napadom,« je povedal Rossi in dodal, da so vojne preteklega stoletja bile zelo zanemarjene v šolskih programih. »Prva, druga, hladna – v teh koncih ena sama neprekinjena vojna! (...) prvo polovico 20. stoletja bi najraje preskočili, jo pred maturo na hitro preleteli ali pač prebrali le na pol, slabovidni in naglušni. A iz vsake moke se da nekaj zamesti, me je podučila nona. Tudi iz najbolj krvave in krivične lahko naraste in po svežem kruhu zadiši dodana vrednost. Pot miru.«
Glavni govor so organizatorji v Kongresnem centru zaupali Jerneju Ščeku, profesorju filozofije in slovenske literature na tržaški univerzi. »To ni le projekt, ampak poslanstvo, ki vodi v prihodnost. Na podlagi krute zgodovine ustvarjamo Evropo,« je svoje večletno delo v nekaj besedah povzela Maša Klavora za Fundacijo Poti miru v Posočju. Rezultati projekta so rezultat daljšega dela, ki traja že štiri leta. Na podlagi raziskovanja ozemlja je nastala ponudba vsebin od Loga pod Mangartom do Trsta: »Vsak partner v vsakem kraju vodi študije in pripravlja dogodke, inštalacije za mir, predavanja, ekskurzije in promocijske aktivnosti. Nastaja pa tudi vodnik, ki bo na 300 straneh združeval značilnosti in znamenitosti poti.«
Projekt je vreden 2 milijona 900 tisoč evrov in združuje deset partnerjev. Muzeje, spomenike in druge zanimivosti si je mogoče ogledati na 500 kilometrov dolgi progi, razdeljeni na 30 odsekov.
Več v jutrišnji (petkovi) tiskani izdaji Primorskega dnevnika.