Nedelja,
30. marca 2025
Iskanje

Trinkovci v Agrigentu navdušili z gledališko predstavo

Projekt je nastal v duhu Evropske prestolnice kulture 2025

Gorica |
26. mar. 2025 | 10:55
Dark Theme

Učenci prvostopenjske srednje šole Ivana Trinka iz Gorice so se med 9. in 15. marcem udeležili izmenjave in izleta na Sicilijo oz. v Agrigento, kjer so premierno nastopili z gledališko predstavo Vile in Zlatorog. Opero, ki združuje dve deli glasbenih velikanov Viktorja Parme in Giacoma Puccinija, je zrežirala Tjaša Ruzzier po zamisli profesorice Nataše Černic in s koreografijami Nike Bagon. Projekt, ki so ga uresničili s pomočjo koordinatorja prof. Artura Brescianija, je nastal v duhu Evropske prestolnice kulture GO! 2025, saj je Agrigento letošnja Italijanska prestolnica kulture. Skupina Trinkovcev je tako imela možnost izmenjave z učenci prvostopenjske srednje šole z glasbeno smerjo iz Agrigenta, ki so si tudi ogledali njihovo predstavo v gledališču Luigija Pirandella.

Parma, Puccini in vile

»Lansko leto je minila 100. obletnica smrti Viktorja Parme in Giacoma Puccinija, zato smo želeli ustvariti predstavo, ki bi vsebovala zmes med dvema glasbenikoma. Rdečo nit smo našli v vilah, bajeslovnih bitjih, ki povezujejo celo zgodbo,« nam je povedala pobudnica projekta Nataša Černic, profesorica glasbe na šoli Ivana Trinka, ki je v Tjaši Ruzzier in Niki Bagon videla primerni osebi, da bi sestavili opereto. »To je bila zame prva izkušnja z opero. Obe operi sta zahtevni in ni bilo lahko usmerjati dijake, da bi bilo njihovo igranje avtentično, ker so vsi zelo mladi,« nam je povedala režiserka Tjaša Ruzzier. Delo kot omenjeno združuje operi Zlatorog Viktorja Parme in Le Villi Giacoma Puccinija. Iz oper je Tjaša Ruzzier povzela nekaj dialogov in jih prilagodila v gledališko igro s koreografijami, za katere je poskrbela Nika Bagon, tako da je končni rezultat preplet plesa, dramske igre, petja in glasbe.

Nataša Černic je poskrbela za glasbeno plat in priredila glasbo iz dveh oper za zbor in manjši orkester, ki ga sestavljajo sami dijaki. Pri sestavljanju predstave je uporabila originalno partituro opere Zlatorog, za katero je poskrbel ravnatelj Glasbene Matice Manuel Figheli, medtem ko je partituro opere Le Villi posredoval prof. Aleksander Sluga. V predstavi nastopa okrog 50 učencev, ki recitirajo ali pojejo v dekliškem in fantovskem zboru učencev šole Trinko ali igrajo na instrument v komorni skupini. »Učenci so bili tako navdušeni nad nastopom, da so potem spraševali, če bi lahko še kje nastopali,« nam je zaupala Nataša Černic in izpostavila veliko zadovoljstvo nad željo učencev po nadaljnjih nastopih. Veliko je bilo vloženega truda, predvsem izven šolskega urnika; k projektu je pristopilo veliko talentiranih učencev in tudi takih, ki niso še nikoli peli v zboru.

Dolgo potovanje z avtobusom do Sicilije je skupina učencev s profesorji izkoristila tudi za obisk najbolj znanih krajev na Siciliji. Izlet je bil odlična priložnost, da so se učenci med sabo spoznali in navezali vezi s profesorji. »Zame je bil izlet v Agrigento zelo lepa izkušnja, ker sem imela možnost ustvariti nove prijateljske vezi s sošolkami, ki jih doslej nisem dobro poznala, ter obiskati kraje, ki jih nisem še nikdar videla. Lepo je tudi bilo, da smo po številnih vajah uprizorili predstavo o Zlatorogu. Vsak je nekaj prispeval: pevci, plesalci, igralci in tisti, ki so igrali na instrumente. Čudovito je bilo tudi gledališče, v katerem smo nastopali,« opisuje Veronika Tomsič. Anja Klanjšček Bastiani pa že čaka na druge podobne nastope: »Še nikoli nisem nastopala s tako velikim orkestrom in treba je bilo vložiti kar veliko truda in vaj, ki so potekale predvsem izven šolskega urnika. Na odru sem se počutila sproščeno, saj me je vodila Parmova melodija in natančno dirigiranje profesorice Nataše.« Druge je očaral izlet v Dolino templjev (Valle dei templi): »Trud, ki smo ga vlagali na vajah, nam je bil poplačan, ko smo prišli v Dolino templjev. V trenutku smo se znašli v daljni zgodovini, ki nas je kar očarala. Krasno doživetje,« opisuje Ivan Drufovka. Med učenci pa se je našlo tudi tistega, ki jih je navdušila dolga vožnja z avtobusom, kot je opisal Alen Brisco. Na poti nazaj so obiskali Etno. Kot sta povedali profesorici Černic in Ruzzier, sta glasba in gledališče odličen način, da se šole povezujejo med sabo s pomočjo univerzalnega jezika. Obe si želita, da bi sodelovanje med šolo Trinko in slovenskim višješolskim centrom v Gorici še nadaljevalo.

Dijake čaka sedaj še »goriška« premiera, saj bodo predstavo Vile in Zlatorog uprizorili v Kulturnem domu v Gorici v sredo, 7. maja, ob 20. uri za širšo publiko, še prej pa za svoje sošolce in ostale dijake. Še prej, 3. aprila, pa bodo v Gorici gostili šolarje iz Agrigenta.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava