Prispevek, ki ga berete, je tretji iz niza člankov, ki jih bo v prihodnjih dneh prispeval naš novinarski kolega Martin Poljsak. Izboril si je priložnost, da se vkrca na ladjo Life Support humanitarne organizacije Emergency, ki je v soboto, 22. marca, začela svojo 30. misijo reševanja migrantov v Sredozemskem morju, doslej pa je rešila 2486 ljudi.
»All Emergency team ...« - »Ekipa Emergency, ekipa Emergency. Pripravite se na reševanje! Pripravite se na reševanje! To je vaja! To je vaja!« Radijske postaje so v dnevni sobi ladje Life Support zatulile v ponedeljek okoli 14. ure. Teci, gor po stopnicah, desno do konca hodnika. Tu so vrata v skladišče z opremo za reševalce. Teci, hiti. Čez hlače nepremočljiv komplet, cerado na zgornji del telesa. Čelada, je. Rešilni jopič tudi. Radijska postaja, fotoaparat. Čelna lučka? Ojoj lučke ni, padla je. Nič zato, to bomo rešili kasneje, treba je odpluti in to takoj. Dohitimo ostale reševalce in pristopi Juanito, reševalec iz vode, Argentinec, ki živi na Kanarskih otokih.
Lase ima spletene v drede, povezani so v ruto, na ušesu pa ima dva uhana. »Pazi na radijsko postajo, potisni jo pod rešilni jopič. Jopič mora biti nad vso ostalo opremo, sicer lahko postane nevarno, če se napihne.«
Glava je najpomembnejša
»Počasi, vrv spuščajta postopoma. Medtem bomo mi nosila prijeli spodaj in jih odnesli proti kliniki.« Marilena, medicinska sestra in vodja zdravstvene ekipe, je vaje prenašanja nosil s ponesrečencem vodila sredi velike dvorane, ki po navadi služi kot zatočišče za migrante.
»Najpomembnejša je glava ponesrečenca. Na ta del telesa je treba biti najbolj pozorni,« je še povedala, medtem pa sta Dario in Luca odvezovala varnostne vrvi z nosil, s katerimi sta 100-kilogramsko lutko ponesrečenca s krova ladje previdno spuščala po strmem stopnišču.
»Kdo se javi, da prevzame vlogo ranjenca?« je vprašala Marilena. Na nosila je legel Yassin, možakar in pol, sicer pa eden izmed prevajalcev, ki je v nedeljo zvečer praznoval rojstni dan, kuhar Nello pa ga je presenetil s torto. Vajo je ekipa ponovila dvakrat, trikrat, štirikrat, dokler ni do potankosti osvojila vseh, še tako finih gibov.
Na palubi je Blanca, vodja operacij na palubi, medtem razlagala, kako je treba odpeti »centifloate«, posebne reševalne plavajoče gumijaste cilindre, katerih se lahko po potrebi oprimejo brodolomci, ki padejo v vodo. »Ena, dva, TRI," je zakričala in sunkovito potegnila za vrvico. Železni zatič se je odpel, 10-metrski »centifloat« je padel na tla in se odkotalil.
Brodolomci in reševalci
»Za kosilo se najejte. Popoldne na morju bo dolgo.« Glej, nov nasvet Alberta, krmarja glavnega reševalnega gumenjaka, ki ga pri reševanju z žerjavom prvega spustijo v morje. Vaja je trajala pet ur in pol. Pet ur in pol manevrov vseh vrst na drugem gumenjaku.
Več v današnjem (četrtkovem) Primorskem dnevniku