Ponedeljek, 23 december 2024
Iskanje

Na Gorenjskem izpustili dva risa

V okviru projekta Life Lynx bosta risa Zois in Aida pripomogla k preživetju te živalske vrste v Sloveniji

Bohinj |
27. apr. 2021 | 15:48
Dark Theme

V okviru projekta Life Lynx sta bila v ponedeljek na Jelovici v naravo spuščena prva risa na Gorenjskem. Zois in Aida bosta pomagala omogočiti dolgoročno preživetje te vrste v Sloveniji in v Evropi. Risa sta na Jelovico prispela 17. aprila, kjer sta do izpustitve živela v prilagoditveni obori.

Ris je kot vrsta zelo pomembna za gozdni ekosistem, obenem pa je nekonfliktna vrsta, pri kateri Zavod za gozdove Slovenije zabeleži približno en škodni dogodek na leto. Zavod je sicer vodilni partner projekta Life Lynx, katerega cilje je doselitev 14 risov na območju Dinaridov in jugovzhodnih Alp. Pri tem doseljujejo genetsko ustrezne osebke z drugih območij Evrope, konkretno iz Romunije in Slovaške. Projekt poteka od leta 2017 in do sedaj je bilo v Slovenijo doseljenih skupno šest risov. Jutri bodo na Pokljuki na območju Triglavskega narodnega parka v naravo izpustili še tri.

Risi so na gorenjskem območju začeli izumirati pred približno 150 leti, med drugim zaradi precej nižje tolerance do zveri in iztrebljanja jelenjadi, je pojasnil koordinator projekta Life Lynx Rok Černe. Leta 1973 so napredno razmišljujoči lovci in gozdarji rise ponovno naselili na območju Kočevja, to pa je bilo po besedah Černeta eno najuspešnejših vračanj v Evropi in svetu. Ta populacija je nato nekaj časa dobro delovala, a se je sčasoma zaradi parjenja v sorodstvu začela sesuvati. Tako je bilo pred leti v Sloveniji le še 20 risov in če ne bi začeli z doselitvami, bi ponovno izumrli, je izpostavil Černe.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava