V rekah in jezerih Furlanije Julijske krajine se bo v nedeljo, 29. marca, začela nova ribiška sezona. Po dolgem zimskem lovopustu bodo ribiči lahko spet namakali svoje trnke tudi v Soči. Vsako leto se veliko ribičev zbere pri Podgori, kar nekaj jih ribari tudi pod Ločnikom, pri Sovodnjah, vse do Zagraja in Gradišča.
Med goriškimi ribiči je priljubljen kotiček za ribolov pod Ulico Isonzo Argentina, nekaj metrov gorvodno od ločniškega železniškega mostu, kjer voda ni ravno čista in včasih kar pošteno zaudarja. Če hočemo ugotoviti, od kod prihaja takšen smrad, se moramo reki približati nekaj sto metrov više. Nedaleč od križišča z Ulico Leoni se začenja steza, ki nas z visokega brega vodi k Soči. Prebiti se moramo skozi robidovje in grmovje, sredi katerih so na pol zakopani najrazličnejši odpadki - steklenice, plastične vrečke, razbite glinaste vaze. Po kakih sto metrih smo spet pri reki, vendar je barva vode ob bregu povsem različna - smaragdna lepotica je bolj podobna sivi čarovnici. Še nekaj desetin metrov in je pred nami neke vrste kanal, po katerem se proti Soči pretaka sivkasta brozga polna pene. Prebijemo se še nekaj metrov skozi grmičevje in pred nami se prikaže Koren. Njegovo strugo so pred več leti povsem cementirali, tako da ne gre več za potok, pač pa za pravo greznico. Temu primerna je seveda kakovost vode, ki zaudarja in se peni. Če se sprehodimo po cementirani strugi, kaj kmalu pridemo do prvega »pritoka«. S pobočja na strani mesta se v potok izliva smrdljiva voda, ki priteka neposredno iz goriške kanalizacije. S sabo prinaša najrazličnejšo nesnago; po vejevju smo opazili več ženskih vložkov, na cementnih tleh pa nekaj pomarančnih olupkov, voda se seveda peni in grozno smrdi. Gorvodno od »pritoka« teče Koren mimo tovarne Safog, zatem pa je povsem prekrit z betonskim oklepom in je nad njim zgrajena cesta. Zadnji del Korna pred izlivom v Sočo je prava greznica. Po njej se v Sočo iztekajo odplake iz Nove Gorice, kjer ravnokar gradijo kanalizacijski sistem, skozi katerega bodo črne vode odtekale v čistilno napravo v Vrtojbi. Novogoriškim odplakam je treba prišteti še goriške; v potok se izlivajo črne vode iz več desetin goriških gospodinjstev. Ena izmed goriških kanalizacijskih cevi je do Korna speljana ravno tik pred izlivom v Sočo; njen pretok je kar precejšen, o čemer smo se v začetku tedna prepričali med ogledom potoka.
O sanaciji Korna se govori že več deset let, v zadnjih mesecih pa končno prihaja do pozitivnih premikov. V Vrtojbi, kot smo že nekajkrat poročali, s pospeškom gradijo novo čistilno napravo, v kateri bodo predvidoma s prihodnjim letom prečiščevali novogoriške črne vode. Sanacijski načrt je že pripravljen tudi za goriški del potoka; za njegovo uresničitev ima goriška občina na voljo 21 milijonov državnih sredstev. Kot pojasnjuje goriški občinski odbornik za okolje Francesco Del Sordi, namerava goriška občinska uprava za nadaljevanje postopka in začetek gradbenih del počakati, da bo dograjena čistilna naprava v Vrtojbi. Zatem se bo začel sanacijski poseg, ki predvideva ureditev struge, gradnjo odvodnega kanala, ureditev kanalizacijskega sistema v severnem delu Gorice in ovrednotenje doline Korna, kjer bodo betoniranim bregovom vrnili naravnejši videz, uredili pešpoti in zgradili nekaj mostičkov.