»To ne gre tako, kot bi otrokoma naročil, naj pospravita in posesata svojo sobo,« je ob pogledu na desetine zapuščenih šotorov in gore odpadkov vseh vrst dejal tiskovni predstavnik zadruge Coop Alleanza 3.0 Francesco Reggiani. Sedanja lastnica silosa, opuščenega skladišča ob tržaški železniški postaji, v katerem je do junija v nečloveških razmerah prebivalo na desetine beguncev, je namreč zagnala ogromno čistilno akcijo, med katero bodo prostor očistili nesnage, ki se je tam nabirala desetletja. Očiščeno in urejeno nepremičnino bodo konec septembra prodali avstrijskemu podjetju Schwarzer Felsen Immobilien.
Čistilne akcije se je lotilo podjetje SGD Group iz Trevisa, ki na Tržaškem skrbi tudi za dezinsekcijo ličink in komarjev, ki bi lahko prenašali virus denge. Dela, ki bodo trajala vse do konca meseca, so lastnico objekta stala dobrih 200.000 evrov. Ob včerajšnjem vstopu v silos je bilo videti na stotine predmetov, kosov oblačil in šotorov, ki so jih za seboj pustili begunci. Ti so v stavbi živeli vsaj zadnjih deset let, vse odkar je med begunsko krizo leta 2015 prišlo do odprtja balkanske begunske poti.
»Delale bodo izmene šestih delavcev. Medtem ko bodo eni čistili notranjost stavbe, bodo drugi začeli odstranjevati zelenje na zunanjih dvoriščih objekta,« je včeraj razložil vodja del. Medtem je njegov kolega razvil cev s tovornjaka in se z brizgalko v rokah napotil pod opečnate oboke silosa. Z razkuževalnim sredstvom bodo morali delavci najprej poškropiti vse površine v stavbi, tudi vse odpadke in zapuščene šotore. »Pojdite na drug konec stavbe, kamor smo spravili vse šotore,« nas je delovodja napotil skozi prehod silosa v smer Barkovelj. Tam je ležalo kakih 150 šotorov vseh vrst in velikosti, veliko je bilo tudi bivakov iz cunj in plastike, ki so si jih begunci postavili, da bi si v tisti bedi ustvarili občutek domačnosti. Na tleh so ležali lonci vseh velikosti, pa čevlji, gojzarji in superge. Manjkale niso niti otroške igrače in zvezki z zapisanimi osnovnimi besednimi zvezami v italijanščini, ki so se je učili prebivalci opečnate stavbe.
Več v jutrišnjem (četrtkovem) Primorskem dnevniku