Četrtek, 24 oktober 2024
Iskanje

Voda pred izzivi prihodnosti

Kako bodo podnebne spremembe, cloveški posegi v naravne ekosisteme in digitalizacija vplivali na deželno vodovodno mrežo?

Trst |
9. okt. 2024 | 10:03
Dark Theme

Da Barcolana ni le regata, saj jadralni dogodek spremlja celo morje prireditev. V sklopu Barcolana Sea Summit smo vceraj prisluhnili predavanju družbe AcegasApsAmga o tehnologiji in znanosti v službi vode. V pogovoru z novinarjem dnevnika Il Sole 24 ore Cheom Condino so se upravljavci integriranih vodovodnih storitev na deželni ravni (teh je sedem), ki so povezani v mrežo Smart Water Menagement, in drugi gostje lotili zelo aktualnih tem kot so na primer podnebne spremembe in predstavili ukrepe, ki jih uvajajo vkljucno z digitalizacijo in umetno inteligenco za revolucijo omrežja.

Pri tem, kako se spreminja podnebje, se je zaustavila klimatologinja agencije Arpa Valentina Gallina. Kolicina padavin je iz leta v leto zelo razlicna. »Dejstvo je, da so poletja vse bolj suha, dežuje pa ogromno vec med septembrom in novembrom,« je dejala. Predstavila je platformo za podnebne projekcije severo-vzhodne Italije https://clima.arpa.veneto.it/, ki omogoca primerjavo razlicnih možnih scenarijev prihodnosti s pomocjo zemljevidov, kazalnikov in grafov oz. prikazuje, kako lahko trenutne odlocitve vplivajo na podnebje v prihodnosti. »Cloveški in naravni sistemi se morajo prilagoditi na podnebne spremembe in jih vkljuciti v nacrtovanje, da bi ublažili tveganja in omejili škodo.«

Donato Berardi, direktor Think Tank za lokalne javne storitve REF, je opozoril na nalogo upravljavcev vodovodnih storitev, ki se morajo soociti z izzivi prihodnosti, se pravi s cloveškimi posegi v naravne ekosisteme, starimi in novimi viri onesnaženja, podnebnimi spremembami, dekarbonizacijo, krožnim gospodarstvom oz. ponovno uporabo vode, celostnim upravljanjem vodnih virov, digitalnimi tehnologijami in inovacijami.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava