Miramarski naravni rezervat je na svoji Facebook strani objavil posnetke potapljaške inštruktorice in vodičke Amande Vertovese, ki je v morju pred Miramarom ujela v objektiv svoje videokamere večjo jato rumenoustih barakud (Sphyraena viridensis). Ta riba, ki zdaj živi v Sredozemskem morju, nekoč pa je živela le v tropskih morjih, v Tržaškem zalivu ni povsem neznana, saj so v preteklosti od časa do časa opazili posamezne primerke. Tokrat pa gre za večjo jato, ki jo sestavlja okrog sto rumenoustih barakud, in ravno v tem je posebnost, so sporočili strokovnjaki Miramarskega naravnega rezervata. Gre pa za posledice vse toplejšega Jadranskega morja (letos je med drugim morje v Tržaškem zalivu preseglo temperaturo 30 stopinj Celzija) in klimatskih sprememb.
Rumenousta barakuda lahko doseže dolžino 1,3 metra. Njena povprečna teža znaša od 1 do 3 kilograme, zlasti v Atlantiku pa lahko doseže do 10-12 kilogramov. Gre za mesojedo ribo, ki se prehranjuje zlasti z ribami, školjkami in raki.
Rumenousta barakuda je za človeka manj nevarna od veliko večje navadne barakude (Sphyraena sphyraena), vseeno pa so zaradi njenih ostrih zob ugrizi boleči.