Nova železniška proga, ki bo po večinoma podzemni trasi povezovala Divačo in Koper, se bo vila po geološko kajpak zahtevnem ozemlju. Nenazadnje kopljejo delavci tunele pod Krasom, kjer je jam na pretek. V projektni fazi so predvidevali, da bodo po predorih naleteli na približno 100 jam, doslej so jih srečali 88. Z veliko večino njih so se lahko soočali brez večjih problemov, v nekaterih pa bo potrebna premostitev jam.
Družba 2TDK je danes predstavila zapleteno projektiranje premostitev dveh največjih jam, 66 in 80, s katerimi se morajo soočati na trasi drugega tira. Obe se nahajata v tunelu T2, ki je s svojimi 6017 metri drugi najdaljši predor na novi progi med Divačo in Koprom. T2 je speljan pod Krasom med dolino Glinščice in Črnim Kalom, na obeh koncih vodita vanj viadukta. Jami 66 in 80, je dejal Mitja Prelovšek z Inštituta za raziskovanje krasa, občasno zaliva tudi voda. »Ta rov je v poplavi najverjetneje v celoti poplavljen,« je dejal in pokazal na približno 110 metrov dolg rov jame 66, ki se razvija iz bodočega železniškega tunela. Zaradi prisotnosti vode, je pristavil, so v vsaki jami poskrbeli za hidrološki obvod.
Za jame z razponom nekaj metrov lahko enostavno izkoristijo armirano predorsko oblogo, ko pa gre za več deset metrov velike razpone, so potrebne bolj zapletene konstrukcije v jami. Za vsako jamo razvijejo projektanti več opcij za njeno premostitev, po opravljenih študijah izberejo najprimernejšo rešitev. V primeru jame 66 bo to ločna konstrukcija s približno 25 metri razpona. Glede jame 80 pa je raziskovalni in odločitveni postopek še v teku, stvar se je tudi izkazala za znatno bolj zapleteno kot pri jami 66. Za ločno konstrukcijo so namreč potrebni trdni temelji na obeh straneh, česar v jami 80 ni.
Videoposnetek vožnje po tunelu si lahko ogledate na naši Facebook strani.
Več v jutrišnjem (petkovem) Primorskem dnevniku