Sreda, 27 november 2024
Iskanje

Krize ni le pri Kraški ohceti

Organizatorji priljubljene prireditve v Repnu niso edini, ki niso našli para. V Italiji vse bolj upada število porok, še večji pa je upad cerkvenih porok

27. nov. 2024 | 11:05
Dark Theme

Dejstvo, da organizatorji Kraške ohceti še niso našli para, ki bi se poročil prihodnje leto, potrjuje splošen trend, ki ga beležijo po celi Italiji. Državni statistični zavod Istat je namreč prejšnji konec tedna objavil podatke, po katerih se je v državi v prvih osmih mesecih letošnjega leta število sklenjenih porok znižalo za 6,7 odstotka v primerjavi z istim obdobjem leta 2023.

Podatek pa ni muha enodnevnica, saj so lani, ko je bilo sklenjenih v Italiji skupno 184.207 zakonskih zvez, našteli 2,6 odstotka manj porok kot leta 2022. Še večji je upad cerkvenih porok, katerih število je nižje za 8,2 odstotka. Skoraj 60 % oziroma 58,9 % porok je bilo leta 2023 civilnih. Odstotek narašča v primerjavi z letom 2022 (56,4 %), sploh pa je po letu 2018, ko so civilne poroke prvič, sicer le za pešcico, prehitele cerkvene (50,1 %), v stalnem porastu.

Boljše drugič kakor prvič

Če število porok na splošno upada, narašča število parov, ki se poročijo drugič. Istat tudi ugotavlja, da v Italiji narašča starost zakoncev. Moški se prvič poročijo, ko so v povprečju stari 34,7 leta, ženske pa 32,7 leta. To je posledica tudi tega, da kar 61,2 % mladih ne zapusti staršev oziroma družine pred 35. letom starosti. Na zakasnitev poroke sicer vpliva tudi dejstvo, da veliko ljudi se odloči, da bo sobivalo že pred poroko, poleg tega pa mlajše generacije vse bolj privilegirajo študijske oziroma službene obveznosti.

Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava