Pošljite nam svoje jezikovne dileme
Dragi bralci, vabimo vas k soustvarjanju tedenske jezikovne rubrike. Svoje jezikovne dvome nam pošljite na spodnji naslov.
jezik@primorski.eu
Pozdravljeni,
zanima me, katera oblika je pravilnejša za opis osebe in katera za publikacijo – vodnik ali vodič. Ali sta oba izraza ustrezna za oba pomena ali se en izraz uporablja predvsem za opis osebe, drugi pa za publikacijo?
V slovarju slovenskega knjižnega jezika (SSKJ2) že pri prvem pomenu obeh gesel zasledimo isto razlago, in sicer »kdor koga kam vodi«. To pomeni, da lahko načeloma tako vodič kot vodnik označujeta osebo, ki poklicno vodi izlete in oglede krajev. Kljub temu SSKJ2 pri geslu vodnik v pomenu »kdor se (poklicno) ukvarja z vodenjem izletov, ogledov krajev« priporoča rabo besede vodič. Pri geslu vodič pa za pomen »knjiga, brošura s podatki, slikami, zemljevidi o krajih, znamenitostih« SSKJ2 priporoča uporabo besede vodnik.
Zdi se, da je vse enostavno in jasno. Vodnik je knjiga, vodič pa oseba. Vendar iz vodiča tvorimo pridevnik vodiški, ki pa naj ne bi označeval ničesar, zato so zlasti lektorji svetovali prednostno rabo vodnika, kar se je tudi uveljavilo in so upoštevali tudi avtorji Slovenskega pravopisa (2001). Skladno s pravopisom, ki predpisuje rabo leksema vodnik za osebo in knjigo, se je smernica uveljavila tudi v rabi. Če pogledamo v korpuse, bomo naleteli večinoma na vodnike, redko pa vodiče (res samo za osebe).
Kljub temu da sta vodič in vodnik načeloma sopomenki, se v rabi pogosto pojavljajo preference. Navsezadnje pa na spletni strani Turistično gostinske zbornice Slovenije zasledimo informacije za turistične vodnike, v gorah pa nas spremljajo gorski in planinski vodniki. Po drugi strani je za publikacije izraz vodnik močno zakoreninjen, zato bomo v knjigarnah ali na spletnih straneh pogosteje zasledili turistične, kulturne ali zgodovinske vodnike, redkeje pa vodiče.
Katera oblika je torej ustreznejša? Po priporočilih SP 2001 naj bi tako za osebo kot za knjigo uporabljali besedo vodnik. Tudi ob upoštevanju strokovne rabe v zakonu za spodbujanje turistične dejavnosti moramo za poklicni profil uporabljati vodnike in vodnice, pri publikacijah pa naletimo večinoma na besedo vodnik. Besedi vodič naj se torej tako za osebo kot za knjigo raje izogibajmo, iz konteksta pa skušajmo ugotoviti, za katero vrsto vodnika gre.