Sreda, 20 november 2024
Iskanje

Starš, starša ali starši?

Na vaša vprašanja odgovarjajo jezikovni svetovalci in svetovalke ter članice in člani Slorijeve Delovne skupine za slovenski jezik

10. avg. 2024 | 8:00
Dark Theme

Pošljite nam svoje jezikovne dileme

Dragi bralci, vabimo vas k soustvarjanju tedenske jezikovne rubrike. Svoje jezikovne dvome nam pošljite na spodnji naslov.
jezik@primorski.eu

Pozdravljeni,
zasledila sem, da se samostalnik starš ne uporablja več v dvojini, ampak samo še v ednini in množini. Jaz pa sem bila prepričana, da se beseda uporablja ravno v dvojini, saj sta starša (mama in oče) otrok iz iste družine navadno dva. Kaj je torej prav?

Glede na to, da starša biološko nastopata kot par (moški in ženska), bi se dvojina zdela smiselna, a strogo sistemsko (slovnično) to ni edina možnost, poleg tega taka raba ni vedno ustrezna oz. nevtralna.

Namesto dvojine se namreč kot nezaznamovana rabi množinska oblika, kadar gre za značilne dvojice, in sicer:

– levi in desni del telesa z isto funkcijo: bolijo me oči, ušesa, roke in noge, imam vnete ledvice, zgrabil me je za zapestja;

– dele oblačil in druge parne samostalnike: rokavi so ji predolgi, nogavice pa premajhne, za rojstni dan je dobila drsalke in uhane, pozimi nosi naušnike in rokavice;

– biološke ali funkcijske pare: staršem so se rodili dvojčki.

Raba dvojine v teh primerih vsekakor ni napačna, je pa zaznamovana, kar preprosto pomeni, da služi izražanju poudarka: Poslušam z obema ušesoma, Pomahaj z obema rokama, Obuti ima dve različni nogavici, Na roditeljski sestanek sta prišla oba starša.

Kar pa zadeva ednino samostalnika starši, je tudi ta še do nedavnega veljala za zaznamovano. O tem se lahko prepričamo v Slovenskem pravopisu, v katerem je iztočnica starš opremljena s kvalifikatorjem neknjižno pogovorno (neknj. pog.), zato nas priročnik usmerja k nadrejeni sopomenki, tj. eden od staršev. Vendar pa bi to oznako zaman iskali v Slovarju novejšega besedja in nastajajočem ePravopisu, v katerem je omenjena iztočnica sicer še podana kot predlog. Spremenjena družbena stvarnost in drugačen način življenja sta namreč vplivala na nastanek novih družinskih razmerij in oblik, zato je prišlo do novih poimenovalnih potreb, ki so povzročile uveljavitev danega samostalnika v vseh oblikah, tudi ednini, npr. biološki/socialni/adoptivni starš.

Skupina SLORIjezik v tem prispevku nakazuje le slovnična pravila in trende v jezikovni rabi ter ne izraža mnenj o aktualnih družbenih vprašanjih.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava