Sobota, 21 december 2024
Iskanje

Elektorji ali volivci?

Na vaša vprašanja odgovarja jezikovna svetovalka in članica Slorijeve Delovne skupine za slovenski jezik Matejka Grgič

5. feb. 2022 | 8:00
Dark Theme

Pošljite nam svoje jezikovne dileme

Dragi bralci, vabimo vas k soustvarjanju tedenske jezikovne rubrike. Svoje jezikovne dvome nam pošljite na spodnji naslov.
Na vaša vprašanja bodo odgovarjali jezikoslovke in jezikoslovec SLORI-jeve Delovne skupine za slovenski jezik Matejka Grgič, Andreja Kalc, Maja Melinc Mlekuž in Damjan Popič.

jezik@primorski.eu

Dober dan,

ob volitvah za predsednika republike smo večkrat brali o »glasovih elektorjev«. Sprašujem se, zakaj uporabljamo tujko, če pa imamo lepo slovensko besedo volivec (ali volilec?).

Hvala za odgovor.

Vaše vprašanje je res aktualno – v slovenskih medijih se elektorji pojavijo le redko, običajno ob volitvah v ZDA in nekaterih drugih državah, na primer v Italiji.

Zakaj v gornjih primerih ne uporabljamo besede volivec? Zato, ker je volivec vsak moški, ki ima splošno volilno pravico, elektor pa moški, izvoljen z nalogo, da v imenu svojih volivcev in volivk opravi končne volitve. Ženske smo volivke in elektorice (za slednje imamo sicer v referenčnem korpusu Gigafida komaj 12 zadetkov).

Naj bo beseda volivec lepa ali ne, dejstvo je, da je treba včasih z jezikom izraziti tudi pomenske odtenke in drobcene nianse: tokrat postopkovno razliko med številnimi vrstami in oblikami glasovanj oz. volitev. Neposrednih volitev se torej udeležujemo volivci in volivke na podlagi splošne volilne pravice, na posrednih volitvah pa v našem imenu volijo predstavniki in predstavnice, ki smo jih že prej izvolili in so torej neke vrste vmesni člen med ljudstvom in kandidatom ali kandidatko – to so elektorji (elektorice).

V Republiki Sloveniji predsednika ali predsednico države izvolimo volivke in volivci, torej neposredno državljani in državljanke, v Italijanski republiki pa to nalogo opravijo elektorji in elektorice. Tako je (približno) tudi v ZDA.

Zdaj pa še k zadregam z zapisom: volivci ali volilci? Vsi viri – normativni (pravopis) in deskriptivni (korpusi) – nam svetujejo zapis volivec (volivka); ta je pravilnejši v teoriji in pogostejši v praksi, kar pomeni, da zmaga na celi črti. O tem se lahko poučite v Jezikovni svetovalnici ZRC SAZU in v Slovenskem oblikoslovnem leksikonu Sloleks, ki obliko volilec označuje kot nestandardno. O tem smo v preteklosti sicer že pisali tudi v naših kotičkih, vendar ponovitev ne bo odveč.

Pa naj vas nič ne skrbi, da je beseda elektor prevzeta. Prevzete besede se v jezike (v vse jezike, ne samo v slovenščino!) prikradejo, če jih potrebujemo za izražanje kakega pomenskega odtenka, v jeziku pa obstanejo le toliko časa, dokler imamo od njih korist. Zato jim tudi pravimo izposojenke.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava