Petek, 20 december 2024
Iskanje

Domišljijska imena in velika začetnica

Na vaša vprašanja odgovarjajo jezikovni svetovalci in svetovalke ter članice in člani Slorijeve Delovne skupine za slovenski jezik

6. jan. 2024 | 8:00
Dark Theme

Pošljite nam svoje jezikovne dileme

Dragi bralci, vabimo vas k soustvarjanju tedenske jezikovne rubrike. Svoje jezikovne dvome nam pošljite na spodnji naslov.
jezik@primorski.eu


Zanimajo me velike začetnice pri izmišljenih, pravljičnih oz. domišljijskih imenih. Zadnjič je bila v Primorskem dnevniku novica o vrtcu Čira Čara. Kako se piše? Z veliko ali z malo začetnico? Hvala!

Zdi se nam prav lepo, da se smemo vsake toliko, zlasti pa na začetku leta, ukvarjati z nekoliko manj resnimi, celo magičnimi rečmi. Domnevamo, da se v svojem vprašanju nanašate na vrtec Čira Čara v Sovodnjah in da se vam zdi vprašljiv predvsem zapis sestavine čara, vendar pa bomo k vašemu vprašanju pristopili nekoliko bolj celostno. Najprej se bomo tako dotaknili specifične vsebine, in sicer pisanja skupaj oz. narazen. V priročnikih boste našli tako čira čara kot tudi čiračara, in sicer v različnih pomenih, od velelnega medmeta (tj. nekakšnega čarovniškega ukaza) do besede, ki označuje poskus, da bi nekaj napravili na hitro, pa nekaj, kar spominja na čudež ipd. S tega vidika lahko torej to besedo zapisujemo skupaj ali narazen, pri tem pa je vredno omeniti, da je razmerje v rabi med obema oblikama približno 1 : 2 v korist zapisa narazen.

Ostane pa nam torej še vprašanje o rabi velike začetnice, ki smo jo preverili v korpusu MetaFida, ki zajema skoraj pet milijard besed. V rabi najdemo različne zapise velike in male začetnice. V vašem primeru gre za ime vrtca, tj. stvarno lastno ime, tako da je vsaj nekaj jasno – prvi del imena (Čira) bo zagotovo pisan z veliko začetnico, naprej pa so stvari že bolj pestre. Vrtce (ali vsaj enote) s tovrstnim poimenovanjem najdemo tudi v Sloveniji, pri njihovem zapisu pa prevladuje zapis Čira čara, čeprav je zelo neenoten, tako da lahko na njihovih spletiščih na eni sami strani najdemo obe možnosti, tako Čira čara kot tudi Čira Čara (ne pa tudi Čiračara).

In zakaj tako preprosta reč terja toliko različnih zapisov? Ker niti ni tako zelo preprosta, saj glede na zgradbo ločimo več vrst domišljijskih imen, od tega pa je odvisen tudi zapis.

1) enobesedna (Zverjasec)

2) enobesedna imena z dopolnilom na začetku (dedek Mraz, kralj Matjaž)

3) večdelna imena (Pika Nogavička)

4) enodelna večbesedna imena (Rdeča kapica)

Kot vidimo, je več vrst domišljijskih imen, težave z veliko začetnico pa nam povzročata predvsem druga in četrta – pri drugi pogosto prve, občne besede zapisujemo z veliko, kar je manj priporočljivo, pri četrti pa se velika začetnica nepooblaščeno prikrade na neprvo mesto, ki po navadi ni lastno ime.

In kam umestiti vaš primer? Vse je odvisno od tega, ali ga umestimo v tretjo ali četrto kategorijo. Če torej izraz razumemo kot »ime in priimek«, bi zapisali Čira Čara, sicer pa bi bilo zemljepisno ime Čira čara, pri čemer bi priporočili zadnjo varianto.

Ne glede na zapis, ki ga boste izbrali, pa vam SLORIjezik želi čarobno leto 2024.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava