Božič naj bi bil tudi čas za razmislek o temeljnih vrednotah in temah skupnega interesa, med katerimi je varstvo okolja. Zato bo Občina Štarancan priredila v petek,20. decembra, ob 21. uri, dogodek Laudato sì s prostim vstopom v dvorani San Pio X, ki bo obravnaval toksične gospodarske manipulacije sedanjega časa.
Laudato sì (Hvaljen bodi) ni predstava v pravem pomenu besede, temveč analiza vsebin okrožnice z enakim naslovom, ki jo je papež Frančišek leta 2015 namenil problematiki okolja. Protagonist večera bo glasbenik, igralec, avtor in mislec Moni Ovadia. Pred nastopom nam je predstavil svoj pogled na družbena in etična vprašanja, ki jih postavlja ta revolucionarni" dokument brez verskih ali narodnih meja.
Trajnostni razvoj je v zelo kratkem času postal tudi biznis. Kaj vas motivira, da verjamete v moč besede v zgodovinskem trenutku, ki ga brezobzirno usmerja gospodarski interes?
Z vsemi močmi se moramo zoperstavljati antropološki degradaciji človeštva, ki samo sebi zastruplja življenjski prostor. Zdravo in srečno življenje je primarna pravica vsakega živega bitja. Čas je, da ponovno poiščemo pot, ki je vredna človeka, ne pa trope uničevalcev.
Kaj to pomeni?
Vrniti se moramo na pot, ki so jo začrtale velike religije in laični misleci, na pot, ki govori o neokrnjeni svetosti življenja. Zavračam diskriminacijo na osnovi vrste, saj je naš DNK povsem podoben tistemu mušice ali šimpanza, poleg tega, da je človek sestavljen pretežno iz vode. V trenutku, ko uničujemo okolje, pripravljamo lasten samomor.
V vseh kulturah je (bila) narava nekaj svetega. Obstaja danes vrednota, ki je za vse ljudi sveta?
Svetosti je še zelo malo. Zato je človeštvo v tako katastrofalnem stanju. Papež nas vabi, da ponovno pridobimo občutek moralne vrednosti svojega ravnanja. Čutim globoko spoštovanje do avtentično religioznih ljudi, vera pa velikokrat ločuje.
Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku