Sreda, 27 november 2024
Iskanje

Za Pipistrelom še Flamingo

22. apr. 2017 | 18:09
Dark Theme

Po Pipistelu je na goriško letališče »priletelo« še eno slovenske podjetje. Imenuje se Taf3 in gradi letala z imenom Flamingo. »Zelo smo zadovoljni, da so prišli v Gorico in prevzeli halo nekdanjega podjetja Bramo, ki stoji tik ob letališču, v Ulici Enrico Fermi, kjer je še nekaj praznih proizvodnih obratov. Želimo jim čim več uspeha,« je ob robu včerajšnjega odprtja letališča povedal podpredsednik Trgovinske zbornice za Julijsko krajino Gianluca Madriz, ki je poseben pozdrav namenil ravno predstavnikom podjetja Taf3.
»Majhno podjetje smo, vendar je naš produkt najboljši na svetu,« nam je povedal eden izmed treh družbenikov podjetja Taf3, Franci Šalamun, sicer priznani oftalmolog po rodu iz Maribora, ki je leta 2002 odprl okulistični center Vid v Kromberku in ga še vedno vodi. »Sam letim že štirideset let. Bil sem zraven pri začetku tega projekta in v njem sem videl veliko perspektivo,« je pojasnil Šalamun in poudaril, da je »duša« celotnega projekta pilot Aleksander Špacapan, ki je v podjetje in novo letalo vložil vse svoje življenjske sile. Tretji družbenik podjetja Taf3 je Tomaž Miletič. Pri celotni zgodbi ima zelo pomembno vlogo Franco Orlando iz Tržiča, ki je pripravil načrt za ultralahko letalo Flamingo, poleg tega je preteklosti sodeloval tudi s Pipistrelom in drugimi proizvajalci letal.
»Pripravljeni smo na serijsko proizvodnjo. Dve letali sta že izdelani, tretje in četrto sta v izdelavi. Predvidoma bomo proizvajali eno letalo na mesec,« je pojasnil Šalamun. Podjetje so ustanovili pred dvema letoma. Trenutno poteka gradnja letal v najeti hali v Anhovem, kjer izdelujejo vse plastične dele. Motorje kupujejo v Belgiji, po novem bodo letala sestavljali v nekdanji hali podjetja Bramo v Gorici, kamor so prišli po zaslugi in prigovarjanju goriškega podjetnika Ivana Terpina. »Z izkušnjami nam je svetoval in nas vodil,« je o Terpinu povedal Špacapan, ki je pilot od leta 1980, ko ga je pot po očetovih stopinjah zanesla na športno letališče v Ajdovščini. Od leta 1986 je učitelj letenja; izšolal je na desetine pilotov tako v Sloveniji kot tudi v Italiji. Špacapan si je želel letala, ki bi bilo varno in ki bi letelo tudi z zelo nizko hitrostjo.
»Flamingo lahko uporabljamo tudi kot akrobatsko letalo, pri čemer so njegova glavna značilnost krila life saving wings. Ko doseže minimalno hitrost, se ne zavrti, ampak je še vedno upravljivo. To je značilnost, ki rešuje življenja,« je pojasnil Šalamun, Špacapan pa je napovedal, da se bo serijska proizvodnja v Gorici začela v kratkem. »Zdaj ima naše podjetje sedem zaposlenih. Ko bo prodaja stekla, bi lahko imeli tudi petdeset zaposlenih,« je dodal Špacapan. Koliko pa stane njihovo letalo? Od 83.000 do 200.000 evrov, cena je v veliki meri odvisna od dodatne opreme.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava