Pri delu je ključno dobro počutje, sicer pretita stres in izgorelost. Po celotni Furlaniji - Julijski krajini delujejo zato svetovalnice proti mobingu, ki pomagajo zaposlenim ne le pri potrjenih primerih takega in drugačnega nasilja na delovnem mestu, temveč tudi pri širšem delovnem nelagodju. Včeraj je bilanco preteklega leta predstavila tržaška svetovalnica, ki jo z deželnim denarjem in občinsko podporo nudi migrantsko društvo Anolf.
V Trstu šele dve leti
Kot je sicer poudarila psihologinja Nadia Sollazzo, ki je tam med glavnimi sogovorniki žrtev, je tržaška ponudba relativno nova. Ostala mesta imajo namreč že dlje časa svoje svetovalnice proti mobingu, tržaška pa je začela delovati šele spomladi leta 2023. V teku leta 2024 so pomagali skupno 81 osebam, deseterico je svetovalnica podpirala že leta 2023, preostalih 71 pa je bilo novih. To število sicer ne odraža celotnega dela, saj veliko več ljudi telefonira le za nasvete.
Profili zaposlenih, katerim pomagajo v svetovalnici, so zelo raznoliki. Prevladujejo ženske (58 %), Sollazzo pa opozarja, da je v močnem porastu tudi število moških. Glede starosti je slika še bolj jasna. Po 10 odstotkov strank izhaja iz starostnih slojev med 20. in 30. letom ter 31. in 40. letom starosti. 32 % je starih med 41 in 50 let, slaba polovica, 47 odstotkov, pa 51 ali več let.
Več v današnjem (torkovem) Primorskem dnevniku