Sobota, 21 december 2024
Iskanje

Znanstveno potovanje v vesoljsko temo

Na raketi Falcon 9 so iz Cape Canaverala izstrelili teleskop Evklid Evropske vesoljske agencije ESA, ki bo v prihodnjih šestih letih in pol sestavljal tridimenzionalno karto vesolja

Trst |
2. jul. 2023 | 8:08
Dark Theme

Točno ob 17.12 po italijanskem času je včeraj s Cape Canaverala na Floridi v vesolje poletela raketa Falcon 9 podjetja SpaceX Elona Muska, na kateri je tokrat potoval teleskop Evklid Evropske vesoljske agencije ESA. Cilj misije, ki je vredna 1,4 milijarde evrov, je odkriti iz česa sta sestavljeni nevidni in posledično danes še nepoznani temna snov in energija, ki zavzemata kar 90 odstotkov vesolja.

Med zvezde oz. še veliko dlje je tokrat odletel tudi precejšen »košček« Trsta, tako da je bilo vzdušje na sedežu traškega observatorija pod Sv. Justom včeraj ob izstrelitvi kljub veselju napeto. Znanstveniki Nacionalnega inštituta za astrofiziko Inaf, visoke šole za napredne študije Sissa in tržaške univerze so zbranim pojasnili, kaj bo v prihodnjih šestih letih in pol opravljal Evklid in kaj pričakujejo, da bo odkril. Sami so bili namreč ključni akterji pri razvoju tehničnih in znanstvenih algoritmov za analizo in interpretacijo podatkov kot tudi odgovorni za delovanje instrumentov na krovu satelita.

Z observatorija smo odštevali sekunde do izstrelitve. Raketa je bistro premagovala kilometre in pospeševala svojo hitrost. Potem ko je na poti prešla dve kritični točki, se je ločila od satelita s teleskopom, ki je svojo pot nadaljeval proti t.i. točki lagrange 2, kjer se vpliv Zemlje, Lune in Sonca uravnoteži in bo satelit lahko nemoteno deloval daleč od svetlobnega onesnaženja. »To je kar 1,5 milijona kilometrov od Zemlje, kamor naj bi prispel čez mesec dni,« je dodala Anna Gregorio s tržaške univerze.

Več v današnjem (nedeljskem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava