Petek,
11. aprila 2025
Iskanje

V Sežani dolga tradicija pljučne rehabilitacije, tudi v jami

V preteklosti je bila bolnišnica tesno povezana s Trstom

19. feb. 2025 | 10:35
Dark Theme

Sežanska bolnišnica je bila v preteklosti tesno povezana s Trstom. Zgradili so jo leta 1936 za zdravljenje pljučnih bolezni, del bolnišničnih kapacitet pa je bil tedaj namenjen prebivalstvu tržaškega zaledja za revitalizacijo zdravstvenega stanja predvsem otrok (šlo je zlasti za preventivno dejavnost proti tuberkulozi) in žensk, ki so delale v Trstu v tobačni industriji.

Še danes ohranja bolnišnica v Sežani svoje poslanstvo. To je edina v Sloveniji, ki izvaja prav poseben program v sklopu pljučne rehabilitacije, in sicer program speleoterapije (to je pljučne rehabilitacije v jami). Veliko zgodovinskih virov, ki poročajo o bolnišnici, pa še vedno hranijo v nekaterih tržaških arhivih, smo odkrili med obiskom bolnišnice, po kateri so nas pospremili direktorica Bolnišnice Sežana Vanja Debevec, strokovna direktorica Anna Marija Tašev in pulmolog na oddelku pljučne rehabilitacije Marjan Koterle.

Z leve Marjan Koterle, Anna Marija Tašev in Vanja Debevec (FOTODAMJ@N)
Z leve Marjan Koterle, Anna Marija Tašev in Vanja Debevec (FOTODAMJ@N)

Pred časom so v sežanski bolnišnici planirali, da bi s pomočjo dokumentov, ki jih hranijo zamejske knjižnice in društva, sestavili natančnejši zgodovinski pregled bolnišnice, potem pa je covid vse zaustavil, so nam zaupali sogovorniki. Morda bodo projekt ponovno vzeli v roke ob pripravi 90-letnice Bolnišnice Sežana, ki jo bodo slavili prihodnje leto, so še pristavili. Med izzivi za prihodnost je tudi možnost, da bi se pacienti z druge strani meje, tako kot je bilo nekoč, zdravili v sežanski bolnišnici v sklopu programa pljučne rehabilitacije, ki delno poteka v jami, ki se nahaja ravno za objektom sežanske bolnišnice. »Naš kader je zato usposobljen, nekateri govorijo tudi v italijanskem jeziku. O možnosti, da bi sprejemali tudi paciente z druge strani meje, bi se sicer morali pogovoriti na višji institucionalni ravni,« je dejala direktorica Vanja Debevec.

V primeru, da imajo rezidenti na italijanski strani meje, denimo na Opčinah ali pa v Trstu, tudi slovensko zdravstveno zavarovanje, lahko pridejo na pljučno rehabilitacijo v Sežano. »Prejeli smo nekaj prošenj, kdor pa nima zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji, se lahko prijavi na pljučno rehabilitacijo le kot samoplačnik in vsakič se pri denarju zadeva ustavi,« je povedala Anna Marija Tašev.

Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava