Pred župniščem na Katinari od danes stoji dvojezični, slovensko-italijanski tlakovec v spomin na mlado aktivistko Darinko Piščanc, Slovenko, ki je tam pri stricu, župniku Antonu Piščancu, ravno tako članu Osvobodilne fronte preživela večino svojega kratkega življenja. V asfalt ga je položil nemški umetnik Gunter Demnig, idejni oče spominskih medeninastih kamnov, ki že trideset let rasejo v številnih državah.
Postavili so ga ob bližajočem se dnevu spomina na žrtve holokavsta še s štirinajstimi tlakovci, za katere je poskrbela tržaška judovska skupnost v sodelovanju z Občino Trst združenjem nekdanjih deportirancev Aned in drugimi organizacijami. Dvorišče župnišča je bilo premajhno za vse navzoče. Program so z recitacijami in petjem obogatili dijaki in dijakinje katinarske slovenske nižje srednje šole sv. Cirila in Metoda pod mentorstvom profesorice Kristine Kovačič. Obeležje je blagoslovil domači župnik Giorgio Carnelos.
Darinkin lik je prikazal Dušan Križman, njen nečak, ki si je prizadeval, da bi tetin pogum počastili s »skromnim, a zgovornim obeležjem.« Njena življenjska pot se je praktično skoraj v celoti odvijala v času fašizma, je orisal. Sodelovala je pri organiziranju osvobodilnega gibanja, zlasti deklet. Umrla je pri rosnih 23 letih, po strahotnem mučenju v Villi triste in na SS-ovskem poveljstvu na Trgu Oberdan.
Več v jutrišnjem (četrtkovem) Primorskem dnevniku.