Četrtek, 02 januar 2025
Iskanje

Raziskovalna ladja Laura Bassi priplula domov z rekordnim podvigom

Intervju s kontovelskim kapitanom Francom Sedmakom, ki je med tokratno raziskovalno odpravo s svojimi dejanji inštitutu OGS prinesel veliko prepoznavnost

Trst |
22. apr. 2023 | 6:25
Dark Theme

Po petih mesecih plovbe se je raziskovalna ladja Nacionalnega inštituta za oceonografijo in eksperimentalno geofiziko OGS Laura Bassi vrnila v Tržaški zaliv. Z njo je kontovelski kapitan Franco Sedmak obplul svet in dosegel tudi zgodovinski dosežek - zaplul je najjužneje, kar je kadarkoli uspelo kakšni posadki. Potovanje v sklopu 38. državne raziskovalne odprave je bilo polno tudi drugih uspehov. Med najvidnejše nedvomno sodi reševanje 92 migrantov v Jonskem morju.

Laura Bassi se je v domače pristanišče vrnila včeraj okoli 9. ure. Kapitan Sedmak je najprej naredil »častni krog« pred Velikim trgom, nato pa je z ladjo odplul proti plovnemu kanalu, kjer so ladjo privezali. Prvi, ki so kapitana pozdravili na krovu so bili najvidnejši predstavniki obalne straže in direktorica OGS Paola Del Negro. Medtem ko je kapitan Sedmak na krovu izmenjaval pozdrave na institucionalni ravni, je na kopnem v družbi tete in strica nestrpno čakala kapitanova najmlajša hči, 13-letna Martina. Ko se je končal uradni del obiska, so mornarji postavili brv in kapitan je stekel svoji hčerki v objem. »Si pa zrasla v teh petih mesecih,« so bile prve besede kapitana, ki svojo hči varuje kot punčico svojega očesa.

Kapitan Franco Sedmak na poveljniškem mostu (FOTODAMJ@N)
Kapitan Franco Sedmak na poveljniškem mostu (FOTODAMJ@N)

Po objemih, poljubih in toplih besedah nas je kapitan vse skupaj povabil na krov. Od 23-članske posadke, ki se je udeležila ekspedicije, so se do Trsta s kapitanom vred pripeljali štirje. Vsi skupaj so bili videti srečni, da imajo za seboj tako posebno ekspedicijo. Kapitan Sedmak nam je s poskočno energijo ponosno predstavljal člane svoje ekipe, tudi 19-letnega mladeniča, ki se je na Lauro Bassi sicer vkrcal šele pred par dnevi v Ravenni. Najstnik je svojo prvo pomorsko pot začel kar s kapitanom edinega italijanskega ledolomilca.

Kapitan, kako bi opisali tokratno pot okoli sveta?

Kot zelo drugačno v primerjavi s prejšnjimi, saj se nam je pripetilo zares veliko stvari.

Začelo se je z reševanjem migrantov ...

Tako je. Iz morja smo rešili 92 migrantov. Čeprav sem mislil, da sem vsega vajen, me je to reševanje ganilo. Če v tistem trenutku mi ne bi bili na tistem mestu, mislim, da migranti ne bi preživeli. Reševalna akcija je zelo zaznamovala tudi mojo posadko. To reševanje pa ni bilo edino. Iz zagate v Rossovem morju smo pomagali tudi mlademu ribiču, ki smo ga pospremili v italijansko bazo.

Raziskovalna ladja Laura Bassi spet privezana v Plovnem kanalu (FOTODAMJ@N)
Raziskovalna ladja Laura Bassi spet privezana v Plovnem kanalu (FOTODAMJ@N)

Laura Bassi torej med tokratno ekspedicijo ni bila samo raziskovalna, ampak tudi humanitarna ladja ...

Tudi. Naj povem še to, da smo pomagali tudi med ledenimi ploščami zagozdeni ladji, ki je med drugim peljala tovor na italijansko bazo Zucchelli.

Uspel vam je tudi rekord, zapluli ste najjužneje, kar je kadarkoli uspelo kakšni posadki. Je bilo vredno tvegati?

Seveda je bilo vredno. Po zaslugi tega rekorda je bila naša ladja deležna velike pozornosti s strani domačih in tujih medijev. Pozornost je doletela tudi naš inštitut in njegovo raziskovalno dejavnost. Iz tega bi lahko OGS v prihodnje tudi kaj iztržil.

Več v današnjem (sobotnem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava