Nedelja,
13. aprila 2025
Iskanje

S spominom proti vojnam, fašizmu in diskriminacijam

Na Opčinah so včeraj popoldne počastili spomin na 71 talcev, ki so jih nacifašisti na openskem strelišču umorili pred 81 leti

7. apr. 2025 | 16:36
Dark Theme

Vsesplošen poziv k ohranjanju zgodovinskega spomina v času, ko družba vse manj zasleduje demokratične vrednote in vse pogosteje izkrivlja zgodovino. Tovrstne misli so bile v nedeljo popoldan v ospredju na Opčinah, kjer so Vsedržavno združenje partizanov Italije, Združenje deportirancev v nacistična taborišča ANED, Združenje preganjanih italijanskih politikov in antifašistov ANPPIA ter Odbor za 25. april pri spomeniku ob openskem strelišču priredili slovesnost v spomin na ustrelitev 71 talcev. Nemški okupatorji so se pred 81 leti tu maščevali za partizanski atentat na vaško kinodvorano, v katerem je umrlo sedem nemških vojakov, in so zato 3. aprila 1944 postrelili 71 talcev – Slovencev, Italijanov, Hrvatov in drugih, ki so jih pripeljali iz tržaškega zapora. Bosenc Stevo Rodić, eden izmed njih, pa se je rešil.

Na dogodku je najprej zapela domača Moška vokalna skupina Stane Malič pod vodstvom Davida Žerjala. Ob spremljavi pesmi Žrtvam so ustanove položile venec k spomeniku. Napovedovalka Anika Bajc Rovis, sicer tabornica RMV, je v uvodnem pozdravu spomnila, da je danes mir še vedno pod udarom. V imenu organizatorjev se je ponovno obregnila ob dejstvo, da kljub županovim obljubam openski Park miru še ni urejen in dela sploh niso stekla. MVS Stane Malič je v nadaljevanju zapel še Lipa zelenela je in Maličevo Pesem bratstva, z recitalom pesmi Kaj te je strah Adolfa Šinkovca in Kajuhove Talcem pa je nastopil igralec Igor Rojc.

V slovenščini je spregovorila zgodovinarka Marta Verginella. Omenila je, kako so se pričevanja o drugi svetovni vojni začela zbirati že tedaj, ko je bila vojna vihra v teku, in to z željo, da bi se preprečilo morebitno spreminjanje občutenja doživetega zaradi spremenljivosti spomina. Hkrati pa je bil namen teh prizadevanj, da bi preprečili morebitno ponovitev vojnih grozot.

Zgodovinar Franco Cecotti je v italijanščini opomnil, kako so slovesnosti in obeležja ne le trenutek spomina na žrtve, ampak tudi zavedanja boja proti fašizmu, vojnam, diskriminacijam vseh vrst. To pomeni zavzemanje za vrednote, ki so zapisane v ustavo in za katere so se borili ter padli partizani in ostali antifašisti, ki so se po vsej Evropi borili proti nacifašizmu.

V hrvaščini je spregovoril književnik Milan Rakovac. Istra vse do danes vztraja v vzdušju sožitja Beneške republike in antifašističnega bratstva, ki naj se prenaša tudi na otroke in vnuke, je pozval. Demokratično Evropo danes zaznamujejo zgodovinska amnezija in revizija. Zato je pomembno ohranjati spomin in antifašizem »kot izkušnjo in svetovni nazor«, predvsem zato, ker so si neonacisti in neofašisti »sneli rokavice in danes predstavljajo elegantno, legitimno silo«. Nasilje pa se kaže vse do danes – pred 30 leti v Srebrenici in danes v Gazi. »Mi pa – gledamo.« Nedeljske slovesnosti so se med drugimi udeležili slovenski konzul Peter Golob, senatorka Tatjana Rojc in poslanka Debora Serracchiani, sklenil pa jo je krajši koncert TPPZ Pinko Tomažič pod vodstvom dirigentke Pie Cah.

Več v jutrišnjem (torkovem) Primorskem dnevniku

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava