Nedelja, 22 december 2024
Iskanje

Pismonoše preobremenjeni, nadur jim ne plačujejo

Pri nekdanjih zaposlenih in sindikalnih predstavnikih smo poizvedovali, kje tiči razlog za velike zamude pri dostavljanju pošiljk

Trst |
23. okt. 2023 | 18:41
Dark Theme

Neredna dostava pošiljk na Tržaškem in še zlasti na Krasu postaja za marsikoga nesprejemljiva. V preteklih tednih smo poročali o zamudah v zgoniški in devinsko-nabrežinski občini, v Križu in Trstu. Prisluhnili smo pritožbam županov in občanov, nazadnje pa se obrnili na podjetje Poste italiane in zahtevali pojasnila. Vodstvo je z istim uradnim pismom odgovorilo uredništvu in županom, ki so pisno zahtevali pojasnila in rešitev nastalega stanja. »V preteklih tednih je na omenjenih območjih prišlo do zamenjave osebja,« so zapisali. »Nove pismonoše potrebujejo obdobje fiziološkega prilagajanja krajem.« Ker pa zamude niso novost preteklih tednov, ampak problem, ki ustvarja na Tržaškem velike težave že več kot leto dni, smo vzroke poiskali drugje.

Začeli smo z bivšim poštarjem, ki ne želi biti imenovan, ker ima s podjetjem še nerešena vprašanja. »Po tridnevnem usposabljanju so mi takoj dali motorno kolo in me poslali na teren. Spremljal sem sicer že izkušenega kolego, a kljub temu nisva uspela dostaviti vseh pošiljk.« Pismonoša priznava, da jim v logističnem centru, kjer se dnevno nabira velika količina pošiljk, vsak dan naložijo preveliko količino pisem in paketov, ki jih ni mogoče dostaviti v sedmih urah delovne izmene. Te so sicer dejansko daljše, a nadur podjetje ne plačuje.

Prednost morajo poštarji dati pošiljkam, katerim lahko stranke sledijo preko aplikacij in spleta, šele nato dostavijo ostalo. Prioriteto imajo Amazon in priporočena pisma, »vse ostalo ni pomembno, niti položnice, če niso v priporočenem pismu, in ostaja zato v skladišču«. Ljudje se pritožujejo prav pismonoši, ki ga sicer bolj redko srečujejo, »saj ni več tako, kot je bilo nekoč, ko je poštar poznal nas in mi njega. Poznal je ulice in priimke, ker je vsak dan dostavljal na istem območju. Danes pa si naslove težko zapomnijo, če jih podjetje zaposli za tri ali šest mesecev in jih v tem času premakne na drugo območje.«

Več v jutrišnjem (torkovem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava