Petek, 20 december 2024
Iskanje

Peterlinova dvorana zablestela v novi luči

Na včerajšnjem slovesnem odprtju je bila prisotna tudi ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Helena Jaklitsch

Trst |
1. feb. 2022 | 17:53
Dark Theme

»Da bi ta dvorana še dolgo prisluhnila slovenski besedi in da bi v njej našli svoj dom tudi mladi, ponosni nosilci slovenske duhovne tradicije.« To so bile želje, ki jih je ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Helena Jaklitsch v ponedeljek zvečer izrazila v svojem pozdravu ob odprtju prenovljene Peterlinove dvorane. Slovenski kulturni hram v Ulici Donizetti je namreč zablestel v novi luči, preoblikovan v sodoben, funkcionalen in predvsem prijeten prireditveni prostor.

Ministrica Helena Jaklitsch na slavnostnem odprtju (FOTODAMJ@N)
Ministrica Helena Jaklitsch na slavnostnem odprtju (FOTODAMJ@N)

Po pozdravu Marija Maverja, predsednika Slovenske prosvete, ki je spomnil, da je dvorana doživela tretjo prenovo, povzel zgodovino Slovenske prosvete, ki tam deluje, in izrazil želje po boljši, svetlejši prihodnosti, je monsinjor Anton Bedenčič blagoslovil prostore. Slovesnost je od začetka do konca spremljala glasba. Mladi talenti so obogatili večer in ponudili raznolik izbor skladb iz slovenske in mednarodne zakladnice. Prisotne je nato pozdravil Sergij Pahor, predsednik Društva slovenskih izobražencev. Zahvalil se je Deželi Furlaniji - Julijski krajini, ki je omogočila prenovo dvorane. Spomnil se je Jožeta Peterlina, po katerem nosi dvorana ime, in drugih Slovencev, ki so v povojnih prelomnih letih z zagnanostjo »postavili na noge veliko tega, kar je še danes živega na področju slovenske kulture v Trstu.«

Slavnostno odprtje prenovljene Peterlinove dvorane (FOTODAMJ@N)
Slavnostno odprtje prenovljene Peterlinove dvorane (FOTODAMJ@N)

Odbornik Roberti je ob priložnosti poudaril, da ima Dežela FJK »etično in moralno ter taktično in politično nalogo, da zaščiti jezike in kulture svojega ozemlja.« Slavnostni govor so zaupali Ivu Jevnikarju, predsedniku založbe Mladika. Nakup prvega stanovanja v Ulici Donizetti, je dejal, je bil leta 1962 prvi mejnik, ki je zaznamoval delovanje v prostorih, kjer se zdaj v več nadstropjih piše dober del slovenske tržaške kulture. V program večera so se prepletala video pričevanja o delovanju Slovenske prosvete, Društva slovenskih izobražencev in drugih organizacij, o nastanku Drage ter o vrednotah in željah po kulturno bogati prihodnosti. Zaslužen aplavz sta ob koncu prejela še arhitekt Aleš Plesničar, ki je načrtoval novo dvorano, in režiserka večera Lučka Susič.

Več v jutrišnjem (sredinem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava