»S srcem na dlani vam povem, da mi je vodenje tržaške policije omogočilo spoznati lepoto mesta in njegovih prebivalcev. Trst bom nosila v srcu,« se je po dobrem letu, točneje po nekaj več kot trinajstih mesecih, od svojega položaja na čelu tržaške policije poslovila kvestorica Isabella Fusiello. Na tiskovni konferenci pred odhodom v Rim, kjer bo svoje delovanje nadaljevala na oddelku notranjega ministrstva za javno varnost, je potegnila črto pod svojim tržaškim mandatom: »Počaščena sem, da sem lahko vodila kvesturo v tako čudovitem mestu, kjer tudi občani z apeliranjem na institucije pripomorejo k ohranjanju visokega in konstantnega standarda varnosti.«
Nevarnost, pred katero mora tržaška policija ostati na preži, so lovke organiziranega kriminala. Bdeti je treba zlasti nad investicijami družb in oseb, ki so povezane z organiziranim kriminalom. »Ta se je iz "matične domovine" - Kalabrije, Sicilije - pomaknil v mesta, kjer vladata blaginja in bogastvo. Trst zagotovo ni imun pred kriminalnimi organizacijami,« je kvestorica ponudila iztočnico svojemu nasledniku Giuseppeju Petronziju, ki bo vajeti tržaške policije prevzel v ponedeljek.
Svoje leto delovanja v Trstu je kvestorica označila kot zanimivo, pa tudi živahno; izpostavila je zlasti dva dogodka, ki sta mesto ponesla v središče državne pozornosti - nezakonito prehajanje meje pribežnikov, ki prihajajo s t. i. balkanske poti, ter novembrski državni shod gibanja CasaPound. »Kot ste tudi sami opazili, je ta shod v prebivalcih in trgovcih povzročil nemalo skrbi, a nazadnje sta se oba shoda - je kvestorica namignila še na antifašistično demonstracijo - iztekla brez izgredov, zato sem z izidom zelo zadovoljna,« je izjavila Fusiello. Fenomen nezakonitega prehajanja državne meje je pod nadzorom, število prehodov je precej omejeno, navaja, obmejni nadzor pa je konstanten.