Potem ko so se pojavile ocene, da so se na več objektih na Škofijah, Plavjah in v Dekanih pojavile razpoke zaradi miniranja na drugem tiru, poročilo, ki sta ga naročila 2TDK in Kolektor, to zanika. Eko patrulja Alpe Adria Green (AAP) ob tem opozarja, da so v Lokvi prebivalci izpostavljeni vedno večjemu onesnaževanju zraka in okolice. Poročilo, ki ga je pripravil izvajalec monitoringa in analize meritev vibracij GR Investicije, kaže, da razpoke na hišah niso posledice gradnje drugega tira.
Primorske novice so včeraj poročale, da naj bi bilo poročilo izdelano že februarja lani, v družbi 2TDK in Kolektorju pa so ga več kot leto dni zadrževali zase. To je sicer obravnavalo približno 60 hiš, na katerih so se pojavile razpoke, iz njegovih zaključkov pa izhaja kategorično zanikanje možnosti povezave med gradnjo drugega tira in poškodbami na objektih.
Poročilo je prva po dolgotrajnem vztrajanju dobila koprska občina. Tam z njim niso zadovoljni, saj menijo, da analiza ni upoštevala primerne metodologije za spomeniško zaščitene hiše, zaradi česar na občini napovedujejo naročilo drugega mnenja. Kot trdijo na 2TDK, je sicer treba upoštevati tudi dodatni poročili, ki sta ju pripravila Zavod za gradbeništvo Slovenije in družba GR Investicije. Obe ustanovi sta izvajali meritve tako znotraj kot izven vplivnega območja gradnje, neodvisno mnenje družbe GR Investicije pa kaže, da so bile razpoke na objektih znotraj vplivnega območja gradnje vidne že ob začetku gradnje, med deli na drugem tiru pa se niso povečevale ali poglabljale.