Na raznih plažah tržaške pokrajine so kopalci v teh dneh opazili večje število meduz. V Barkovljah, pod Križem ter Nabrežino in še kje so se pojavile večje skupine teh ožigalkarjev, ki lebdijo v morju in so torej prepuščeni morskemu toku ter vetru.
Z meduzami se znanstveniki dolgo niso kdove kako ukvarjali, tako da točnih podatkov o njih še ni veliko. Šele pred kratkim so začeli temeljiteje raziskovati različne vrste in njihove značilnosti. Zadnji dve leti je v raziskovalnem projektu o meduzah sodeloval tudi tržaški okoljski znanstvenik Vinko Bandelj, ki dela na oddelku za oceanografijo inštituta OGS. V okviru tega projekta je bil v stiku z raziskovalci iz tujine, ki podrobneje proučujejo te morske živali. V nedeljo je v kriški Brojnici radovedno opazoval meduze in jih brez težav tudi otipaval. »V tem primeru je šlo za uhate klobučnjake (latinsko ime Aurelia aurita), ki jih sicer predstavljajo kot potencialno nevarne za človeka. A lahko rečem, da jih je več ljudi dalj časa tipalo in nihče se ni opekel,« je povedal Bandelj, ki pa opozarja, da je v morju več različnih vrst meduz. Uhati klobučnjaki so manjše meduze z vijolično ali rožnato »osmico« na klobuku, merijo od 14 do 20 centimetrov, čeprav po svetu z istim latinskim imenom označujejo tudi druge podvrste. Otroci naj se vsekakor najraje ne dotikajo meduz.
»Pred tednom dni pa sem Pri Čupah opazil velike morske klobučnjake (lat. Rhizostoma pulmo), ki so precej večji, saj dosežejo 40 do 50 centimetrov in imajo dolge lovke, s katerimi se hranijo,« pravi Bandelj. Vprašali smo ga, zakaj se meduze naenkrat pojavijo v tako velikih skupinah. Za meduze je pojavljanje v oblakih tipično, na obalo pa jih naplavijo morski tokovi. Tam tudi poginejo, saj se meduze na čereh polomijo, na plitvini pa jim primanjkuje hrane in kisika. Meduze drugače v povprečju živijo po eno ali dve sezoni.
Pred dnevi pa so v Sesljanskem zalivu opazili dobra dva metra dolgega sinjega morskega psa. Po Bandljevih informacijah ta žival redno plava v naših morjih, čeprav je ob obali ne opazijo ravno vsak dan. Načeloma pa ta morski pes ni zelo nevaren za človeka, saj se mu najraje izogne.