Petek, 12 julij 2024

Tvegajo izgubo srebrne kolajne

Angleškemu stometrašu Chijinduju Ujahu, srebrnemu na štafeti 4x100, naj bi v urinu našli prepovedana poživila

13. avg. 2021 | 10:40

Ob dveh zlatih kolajnah italijanskega stometraša Marcella Jacobsa so nekateri angleški mediji namigovali, da naj bi italijanski šampion zmagoval zaradi uporabe dopinga. Jacobs je navedbe demantiral, v škripcih pa se je znašel angleški stometraš Chijindu Ujah, ki je v finalu štafete 4x100 dosegel srebrno medaljo. Ujah, tekač prve baterije v finalnem boju, naj bi bil namreč pozitiven na nekatere prepovedane dopinške snovi. Po navedbah pristojnih protidopinških organov naj bi v urinu tekača našli prepovedano snov S23, ki se uporablja za okrepitev mišične strukture, in anabolik Enobosarm. V primeru potrditve suma uporabe prepovedanih poživil bi lahko Veliko Britanijo celo doletela izguba srebrne olimpijske medalje. Kanada bi posledično osvojila srebrno kolajno, Kitajska pa bron.

Do podobnega primera je sicer že prišlo na OI v Pekingu leta 2008. Takrat je jamajška tekaška izbrana vrsta izgubila zlato medaljo v štafeti 4x100. Na testu je bil takrat na doping pozitiven stometraš Nesta Carter.