Redno izvajanje telesnih aktivnosti pomembno in pozitivno vpliva na zmanjšanje nenalezljivih bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, kapi, rakava obolenja in sladkorne bolezni. Prispeva pa tudi k krepitvi mišic, boljšemu počutju in uravnavanju telesne teže. Telesno aktivni in zdravi zaposleni prinašajo veliko pozitivnih učinkov tudi podjetju. Rezultati številnih raziskav so pokazali, da so zdravi ljudje produktivnejši, bolj zadovoljni na delovnem mestu in zato bolj naklonjeni podjetju, manj je tudi izostajanj z dela. Gledano z vidika družbe, zdrav način življenja pripomore k sposobnostim in daljšemu življenju ljudi, to pa vpliva na večjo izkoriščenost človekovih zmogljivosti in manj bolezni.
»Zaposleni so naš kapital«
Kljub vsem tem učinkom in spoznanju, da telesne aktivnosti vplivajo na uspešnost podjetja, je še vedno premalo »firm«, ki bi vlagale v zdravje in bi spodbujale svoje uslužbence, da bi se ukvarjali s športom. To pa ne velja za sežansko podjetje, ki ga vodi Andrej Klančar. »Za naše podjetje so zaposleni največja vrednost oziroma največji kapital, ki ga imamo in zaradi tega si želimo in se trudimo, da se v naši sredini počutijo najbolje. Želimo jim nuditinajboljše pogoje za delo,« pravi Klančar, ki si želi, da bi tudi druga podjetja stopala po tej poti. »In če uslužbencu zaupaš in mu nudiš neke dodatnebenefite, ti vse to prav gotovo povrne in ti bo za dolgo hvaležen. Prva naša vrednota v podjetju je razvoj, hitro za njo pa je zadovoljstvo. In obe vrednoti sta tesno povezani. Do razvoja boš prišel, če boš zadovoljen in se boš v delovnem okolju počutil dobro.«
Sežansko podjetje, ki deluje v gradbenem sektorju, želi med svojimi uslužbenci promovirati predvsem zdravje in dobro počutje. »Zaradi tega promoviramo ne samo šport, ampak vsi skupaj organiziramo tako imenovane team building dneve, uslužbenci imajo na razpolago psihologa in tako dalje. Na tem področju delujemo na 360 stopinj, saj je lahko težav na tisoče in vse se jih da rešiti. Nek uslužbenec se je zaradi stresa precej zredil in po pogovoru je odločil, da bo osvojil Nanos. Zdaj že dobre tri mesece trenira na Kokoši in na Slavniku, tako da je že precej shujšal. Mi pravzaprav ne želimo ustvariti profesionalnega športnika, ampak želimo ljudi, ki gredo v naravo, se znajo sprostiti in živeti kvalitetno,« pravi Klančar, ki je bil nekoč dober košarkar in v prostem času še vedno rekreativno trenira.
Preveč kg, nato preobrazba
42-letni Kristjan Tavčar je že nekaj let zaposlen v sežanski firmi. »Oktobra 2021 se je vse začelo, ko mi je šef predlagal, ali bi rad obiskoval fitnes. Tehtal sem nekaj kilogramov preveč, kar mi v službi ni pomagalo. Zaradi tega sem sprejel izziv,« se začetkov spominja Kristjan, ki je tudi utemeljil, kako je prišlo do izbire fitnesa in predvsem osebnega trenerja. »Vodstvo našega podjetja nobene odločitve ne sprejema slučajno, ampak vse z natančno določenim razlogom in utemeljitvijo. Podrobno so analizirali, preverili so vse naokoli in nato so mi kot osebnega trenerja priporočili Aljaža Miliča, ki že vrsto let trenira številne športnike, sodeluje pri rehabilitaciji s fizioterapevti in trenira tudi čisto navadne stranke,« je izbiro osebnega trenerja utemeljil Tavčar, ki je spomladi leta 2020 tehtal 120 kilogramov. Zdaj pa jih ima ... 88! Z Miličem trenira Kristjan trikrat tedensko, še en trening pa posveti kardio vadbi. »In zdaj sem tudi v službi boljši, še posebno, ko moram po lestvi visoko na žerjav (se posmeje).«
Trener Aljaž Milič sprejel izziv
»Ko me je poklicalo podjetje, sem bil presenečen in zelo zadovoljen, ker so me izbrali in mi zaupali to nalogo. Zame je bil to nov izziv. Kontaktiralo me je vodstvo in hitro smo našli skupen jezik,« se začetek sodelovanja spominja 37-letni osebni trener Aljaž Milič, doma iz Trebč (nekdanji nogometaš Zarje Gaje in Mladosti). »S Kristjanom sva začela čisto od začetka. V vsem tem času pa je napredoval ogromno, tako da je pred kratkim celo nastopil na desetkilometrskem teku v sklopu sežanskega Malega kraškega maratona,« je dejal Milič, ki mu je tudi cilj, da svoje stranke izobražuje in jih formira: »Osebni trener ima namreč tudi to vlogo. V veliko čast mi je, ko vidim svojo stranko, da v fitnesu trenira z nekim kriterijem in z neko določeno izobrazbo. To pomeni, da sem naredil dobro delo. V fitnesih in v športu nasploh je preveč tako imenovanih influencerjev, ki se po družbenih omrežjih bahajo tako ali drugače. Mladi pa jih spremljajo in se od njih malo ali nič naučijo. Strokovnjakom pa ne vsi zaupajo.«