Delež prebivalcev, ki so na rojstnodnevni torti že kdaj imeli vsaj sto svečk, je Furlaniji - Julijski krajini nadpovprečen v primerjavi z drugimi deželami v Italiji. V FJK je bilo ob koncu leta 2023 kar 634 stoletnih prebivalk in prebivalcev, med katerimi je več žensk kot moških in sicer skoraj osem na deset. Med deželnimi stoletniki jih 15 ima več kot 105 let (v celi Italiji pa 677).
S takšnimi in mnogimi drugimi podatki je postregla slika, ki so jo pri Nacionalnem statističnem inštitutu (Istat) pridobili s stalnim popisom prebivalstva. Podatki, ki se nanašajo na stanje v deželi ob 31. decembru 2023, v grobem potrjujejo vse glavne trende, o katerih smo v zadnjih letih že večkrat pisali. Med temi izstopa zlasti vztrajno staranje populacije, o katerem priča nadpovprečna srednja starost prebivalstva, ki v naši deželi znaša 48,5 leta, skoraj dve leti več od državnega povprečja (46,6 leta).
Število prebivalcev v FJK je stabilno, je včeraj razkrila Elena Marchesich, ki vodi oddelek za popise pri deželni izpostavi Istata: z 1.194.616 prebivalci, kar je za 368 več kot v letu 2022, predstavlja dva odstotka celotne populacije Italije. Največji delež deželnega prebivalstva predstavlja tisto v videmski pokrajini (43,3 % oz. več kot 500.000 ljudi), sledi pordenonska, ki z več kot 300.000 prebivalci predstavlja 26 odstotkov deželnega prebivalstva. Stabilnost prebivalstva je rezultat seštevka dveh pozitivnih saldov in sicer notranjega preseljevanja ter priseljevanja iz tujine, ki kompenzirata negativni naravni prirastek (razlika med rojenimi in umrlimi) ter statistične prilagoditve.
»Najmlajša« pokrajina je pordenonska (47 let), najstarejša pa tržaška (49,3 leta).
Nižja povprečna starost zaznamuje kraje oz. občine z višjim deležem priseljencev, saj so ti povprečno krepko mlajši od »avtohtonih« prebivalcev. Indeks staranja oz. razmerje med prebivalci, starimi 65 ali več let, in prebivalci, mlajšimi od 15 let, znaša med prebivalci s tujim državljanstvom 44,6, med prebivalstvom z italijanskim državljanstvom pa kar 278,1.
Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku.