Petek,
11. aprila 2025
Iskanje

Svet Evrope pozval Avstrijo, naj sprejme ukrepe za krepitev slovenščine

Odbor strokovnjakov Sveta Evrope v poročilu ugotavlja, da so potrebni dodatni ukrepi za okrepitev uporabe slovenskega jezika v javni upravi

5. apr. 2025 | 16:15
Dark Theme

Svet Evrope je ta teden Avstrijo pozval k nadaljnjim ukrepom za krepitev manjšinskih jezikov, ki jih zajema Evropska listina o regionalnih ali manjšinskih jezikih. Med drugim Dunaju priporoča ukrepe za krepitev uporabe slovenščine v javni upravi ter spodbujanje zavedanja o slovenskem jeziku in kulturi kot delu kulturne dediščine v Avstriji.

Odbor strokovnjakov Sveta Evrope v poročilu, objavljenem v sredo, ugotavlja, da si avstrijske oblasti sicer prizadevajo okrepiti uporabo slovenščine v praksi, vendar pa niso zagotovile informacij o ukrepih za reševanje nekaterih vprašanj, vključno z objavo dokumentov v slovenščini, zlasti na lokalni ravni. Po mnenju odbora so potrebni dodatni ukrepi za okrepitev uporabe slovenskega jezika v javni upravi.

Avstriji med drugim priporoča, naj pri objavljanju dokumentov v slovenščini pristojnim organom zagotovi tehnično in finančno podporo, pri osebju pa naj še naprej izboljšuje znanje slovenskega jezika. Organe bi bilo treba spodbujati k uporabi slovenščine tudi v tistih občinah, ki jih avstrijska zakonodaja k temu ne zavezuje, vendar so tam slovenski govorci tradicionalno prisotni v zadostnem številu, piše v poročilu.

Odbor avstrijskim oblastem tudi priporoča, naj v izobraževalnem sistemu in medijih spodbujajo zavedanje o slovenskem jeziku in kulturi kot sestavnem delu kulturne dediščine v Avstriji. Evropska listina o regionalnih ali manjšinskih jezikih je v Avstriji začela veljati leta 2001. Poleg slovenščine zajema še gradiščansko hrvaščino, češčino, madžarščino, romski jezik in slovaščino. Odbor strokovnjakov je v tokratnem poročilu ocenil napredek pri izvajanju priporočil iz leta 2023. Ugotovil je, da so v Avstriji sprejeli več priporočenih ukrepov, od spletnih dvojezičnih nemško-slovenskih obrazcev do posodobljenih učnih načrtov za madžarščino in gradiščansko hrvaščino v dvojezičnih šolah.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava