Danes se bodo v Gorici delničarji finančne družbe KB1909 ponovno zbrali na skupščini približno poldrugo leto po uvedbi likvidacijskega postopka, ki je stekel jeseni 2017 z imenovanjem dotedanjega predsednika upravnega odbora Borisa Perica za likvidacijskega upravitelja družbe. Družba se je takrat predvsem pod pritiskom velikih izgub v kavnem sektorju, znašla pod težkim bremenom izgub in dolgov, spričo katerih je bila uvedba likvidacijskega postopka poslednji poskus reševanja holdinga pred katastrofo.
Do sklica današnje skupščine prihaja na pobudo manjšinskih delničarjev, ki skupno predstavljajo nekaj več kot 10 odstotkov družbenega kapitala. Ti delničarji, z nekdanjim lastnikom podjetja Cogeco Vanjo Lokarjem na čelu, so bili že na prejšnji skupščini kritični do vodstva in so tudi nasprotovali imenovanju Perica za likvidacijskega upravitelja. Zdaj so po statutu formalno zahtevali sklic skupščine, na kateri naj bi bili seznanjeni s trenutnim stanjem glede plana prestrukturiranja dolgov in reševanja družbe.
Na likvidacijskega upravitelja Borisa Perica smo se obrnili za pogovor o vsebinah današnje skupščine delničarjev in perspektivah družbe KB1909.
Kaj lahko delničarji in manjšinska javnost pričakujejo s te skupščine?
Skupščina bo predvsem informativnega značaja, na njej pa bom podal poročilo o postopkih, ki so bili opravljeni v tem obdobju, o trenutni fazi dogovarjanja in o izgledih za nadaljevanje obstoja in delovanja družbe.
Kateri so bili glavni koraki, ki ste jih opravili v skoraj poldrugem letu od imenovanja za likvidacijskega upravitelja?
Dela je bilo veliko, lahko pa povem, da smo rešili pomembno serijo stvari. Del hipotekarnih posojil smo doslej odplačali z diskontom glede na nominalno vrednost dolga, z bankami upnicami pa smo dosegli dogovor o delnem prestrukturiranju preostalih dolgov oziroma o prodaji terjatev. Obenem je v zaključni fazi dogovor s specializiranim tretjim subjektom, ki bo odkupil preostale terjatve.
Ta dva dogovora sta osnovna pogoja za končno odobritev celotnega plana prestrukturiranja, ki ga mora pripraviti likvidacijski upravitelj in ga bo nato moral potrditi zunanji neodvisni revizor, tako kot tudi za bilanci za leti 2017 in 2018, ki ju mora prav tako odobriti revizijska družba.
Več v današnjem (petkovem) Primorskem dnevniku.