Prekinitev sedemdnevne karantene v primeru odsotnosti bolezenskih znakov in negativnega izida testa na covid-19 še ni aktualna. Novica o tem, da bi lahko okuženi hitreje opravili z nadležnim preživljanjem poletnih dni med štirimi stenami, se je v zadnjih dneh bliskovito razširila po zaslugi glasnih zahtev odgovornih za zdravstvo v večini italijanskih dežel, vendar področno ministrstvo je neomajno: trenutni ukrepi se ne spreminjajo. Morebitne ublažitve so sicer vedno možne, vendar pred kakršno koli odločitvijo želi ekipa ministra Roberta Speranze še nekaj časa spremljati epidemiološko sliko v državi.
Ni dvoma, da je glavna skrb večine državljanov v tem trenutku dopust, ki si ga bodo mnogi privoščili po zelo dolgem času. Vendar splošno negotovost zaradi kaosa na evropskih letališčih povečuje še vprašanje: kaj naj storim, če se okužim na dopustu?
V primeru počitnikovanja znotraj italijanskih meja, je zadeva zelo enostavna: po celi državi velja pravilo sedemdnevne samoizolacije, kateri je potrebno dodati še tri dni, če nismo cepljeni. Preden se ponovno podamo med ljudi, pa mora biti izvid testiranja negativen. Enaka pravila veljajo tudi v sosednji Sloveniji in na Hrvaškem, nekoliko drugače je denimo v priljubljenih Španiji in na Portugalskem, kjer je samoizolacija predvidena zgolj v primeru simptomatičnega poteka bolezni. Če simptomov ni, se lahko prosto gibljemo, vendar moramo nositi masko.
V Franciji lahko sedemdnevno samoizolacijo prekinemo že peti dan, če smo ponovno negativni, v Združenem kraljestvu pa v primeru okužbe obstaja zgolj priporočilo, naj se čim bolj izogibamo stikom z ljudmi za vsaj pet dni. Petdnevni umik pred ljudmi je še obvezen v Grčiji in Avstriji, a vedno v primeru, da je test negativen.