Manj kot desetino plastike, ki se jo uporablja po svetu, se reciklira, v novem poročilu ugotavlja Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Ob tem je pozvala k »usklajenim in globalnim rešitvam« pred pričakovanimi pogovori o mednarodni pogodbi o plastiki konec meseca, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot izhaja iz danes objavljenega poročila OECD, je bilo leta 2019 uporabljenih 460 milijonov ton plastike, kar je skoraj dvakrat več kot leta 2000. Količina plastičnih odpadkov se je v tem času več kot podvojila na 353 milijonov ton.
»Po upoštevanju izgub, ki nastanejo med recikliranjem, je bilo na koncu recikliranih le devet odstotkov plastičnih odpadkov, 19 odstotkov je bilo sežganih, skoraj 50 odstotkov pa odloženih na sanitarnih odlagališčih,« je navedeno v poročilu Global Plastics Outlook.
Preostalih 22 odstotkov je bilo odloženih na nenadzorovanih odlagališčih ali sežganih v odprtih jamah, poročilo povzema AFP.
Zaradi pandemije covida-19 se je uporaba plastike leta 2020 na letni ravni zmanjšala za 2,2 odstotka, vendar se je količina plastike za enkratno uporabo povečala.
Plastika je leta 2019 prispevala 3,4 odstotka svetovnih emisij toplogrednih plinov, od tega 90 odstotkov zaradi »proizvodnje in pretvorbe iz fosilnih goriv«, navaja poročilo.
Generalni sekretar OECD Mathias Cormann je v poročilu zapisal, da je zaradi hitrega globalnega segrevanja in onesnaževanja »ključnega pomena, da se države na ta izziv odzovejo z usklajenimi in globalnimi rešitvami«.
OECD je ob tem podala nekaj predlogov za reševanje tega vprašanja, vključno z razvojem trga za reciklirano plastiko in velikimi naložbami v osnovno infrastrukturo za ravnanje z odpadki.