»Mi vse doživljamo bolj dolžnostno, tu pa se ljudje malo razjočejo in vse je bolj čustveno,« pravi Tone Partljič o razlikah med protifašističnimi proslavami na Štajerskem in na Primorskem.
Mariborski književnik je bil v nedeljo na Opčinah govornik na svečanosti v spomin na 71 talcev. Priložnost pa je izkoristil tudi za poklon primorski migrantom, ki so na Štajersko prinesli »penicilin narodne zavednosti«
Spomnil se je tudi tržaške učiteljice Lučke Grmek. »Učila me je na nižji gimnaziji Ivana Cankarja v Mariboru. Bila je, kako naj rečem, neatraktivna, redkobesedna. Ko pa je nek sošolec rekel, da slovenščine ne bo potreboval, ker bo mehanik, smo bili frapirani, kako je čustveno reagirala ... Rekla je, da je morala zapustiti rodni dom, da bi lahko šla učit slovenščino ... Spremljal sem jo tudi kasneje, ni imela svojcev, pokopana je v socialnem grobu. Obiskoval sem jo v domu za ostarele in iz tega je nastal roman.«
Partljič je tudi ocenil, da Štajerska varda ni komedija, ampak zaskrbljujoč pojav. Taki pojavi, kot tudi nastopi Zmaga Jelinčiča, pa po njegovem spominjajo na fašizem.
Celoten pogovor si preberite v jutrišnjem (torkovem) Primorskem dnevniku.