Po nadpovprečno hladnem in nestanovitnem začetku junija kaže, da je napočil čas za prvo letošnjo pravo vročino, saj bo po napovedih meteorologov v naših krajih temperatura te dni večkrat presegla 30 stopinj Celzija. Deželna Arpa za četrtek napoveduje v FJK tudi do 35 stopinj. Tako kot vsakič, ko napočijo visoke temperature, so torej koristni nasveti strokovnjakov, ki opozarjajo na škodljive vplive vročine na zdravje. Naj torej strnemo nekaj napotkov slovenskega Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Elektronske naprave in senca
NIJZ pa tudi pove, kako lahko preprečimo težave. Zmanjšati moramo obremenitev telesa s toploto, tako da denimo zmanjšamo izpostavljenost vročini, pri čemer hladimo prostore in sebe, se umaknemo v senco ali v hladnejše prostore. Prostore hladimo in ohranjamo hladne tako, da zračimo ponoči, zgodaj zjutraj in zvečer, čez dan pa manj. Na NIJZ svetujejo uporabo senčil, ki odbijajo sončne žarke in s tem močno zmanjšajo segrevanje prostorov. Izključimo vse električne naprave, ki jih ne potrebujemo, saj se tudi v stanju pripravljenosti segrevajo in dodatno ogrevajo prostor.
Če vsi ti načini ne zadoščajo, si pomagamo z napravami, ki dodatno porabljajo energijo. Ventilatorji pomagajo pri hlajenju telesa do temperature zraka 35 stopinj Celzija, prostore pa učinkovito hladijo klimatske naprave. Ob vročini zunaj se tako kolikor je le mogoče zadržujemo v zaprtih, hlajenih prostorih. Če je doma ali v službi vroče, poiščimo hladen prostor, kot so npr. nakupovalni centri in knjižnice. Če je mogoče, se iz mesta umaknemo v naravo, v senco dreves.
Za preprečevanje težav zaradi vročine je treba tudi zmanjšati nastajanje toplote. To storimo tako, da omejimo fizično aktivnost, pri kateri v telesu nastaja toplota. Fizično aktivnost na prostem tako priporočajo le v jutranjih in večernih urah. Prav tako pa uživamo lahko hrano, ki naj bo v manjših obrokih.
Več v današnjem (torkovem) Primorskem dnevniku.