Četrtek, 12 december 2024
Iskanje

Najprej Merano, nato Meran

V južnotirolskem mestu bo po novem pri toponimih na prvem mestu italijanščina

Merano |
12. dec. 2024 | 17:55
Dark Theme

V južnotirolskem Meranu bodo po vsej verjetnosti morali zamenjati vse table za označevanje ulic in trgov ter prometno signalizacijo na občinskih tleh. Ulica »Freiheitsstraße/Corso della libertà« bo postala »Corso della libertà/Freiheitsstraße«, ob vstopu v mesto pa nas bo pozdravil napis Merano/Meran - starega, Meran/Merano, pa bodo pospravili v skladišče. Toponimi bodo sicer ostali dvojezični, spremenil pa se bo vrstni red pojavnosti jezikov: po novem bo na prvem mestu italijanščina, na drugem pa nemščina. Razlog za spremembo je preprost: po dvajsetih letih je število italijansko govorečih prebivalcev večje od nemško govorečih, zakon pa določa, da ima številčnejša jezikovna skupnost na področju vidne dvojezičnosti pravico do prvega mesta.

Desetletja je bilo v turističnem mestu v Avtonomni pokrajini Bocen več Italijanov kot Nemcev. Leta 2001 pa se je nemška skupnost okrepila in sledila je namestitev tabel, na katerih je prednjačila nemščina. Iz zadnjega jezikovnega popisa prebivalstva pa izhaja, da so tisti, katerih prvi jezik je italijanščina, znova v prednosti. V občini z nekaj več kot 40 tisoč prebivalci trenutno predstavljajo 51,37 %.

Podatek za pripadnike jezikovnih skupnosti ni nerelevanten. Meranska občinska svetnica Paola Zampieri iz vrst stranke Bratje Italije je zato izkoristila ugodni trenutek in vložila svetniško pobudo za spremembo vrstnega reda zapisov na mestnih uličnih tablah. Za dnevnik Alto Adige je dejala, da table s krajevnimi poimenovanji predstavljajo enega najvidnejših simbolov identitete in organiziranosti kraja. »Zato je prav, da odražajo trenutno demografsko sliko mesta,« je dejala.

Zampieri je še spomnila, da je v preteklosti nemška jezikovna skupnost »prehitela« italijansko in zato je občina upravičeno zamenjala table. Zaradi spremenjenih razmer je zato po njenem mnenju edino pravilno, da se »ponovno vzpostavi praksa, ki je veljala do leta 2001«.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava