Sardinija ima zelo stare in bogate pustne običaje, na katere so domačini zelo navezani in so predmet etnoloških ter antropoloških raziskav. Na otoku je zelo poznan, najbrž najbolj poznan pust v Mamoiadi, ki vsako leto privablja na tisoče obiskovalcev, na katerem igrajo glavno vlogo t.i. mamuthonesi. Primerjamo jih lahko na nek način s ptujskimi Kurenti in z beneškimi Blumarji, tudi mamuthonesi, ki se v pustni povorki družijo s t.i. issohadoresi (prvi so oblečeni v črnem, drugi v belem), preganjajo zle duhove in odganjajo nesreče.
Pandemija je tako lani kot letos močno prekrižala račune pustarjem v Mamoiadi, v kraju v pokrajini Nuoro pa so v avgustu vseeno uspeli uspešno izpeljati festival sardinskih zgodovinskih naselij z naslovom Abitare Connessioni.
Eden od gostov festivala je bil priznani zamejski fotografski mojster Joško Prinčič, ki se je predstavil z razstavo fotografij (skupaj jih je 24) pustnih mask od Karnije do Brkinov. Pust, kot je na lanski krstni otvoritvi razstave v kriškem Ljudskem domu-restavraciji Bita, dejal etnolog Jurij Fikfak, ni samo zabava in norčija, ampak tudi izraz lokalne zgodovine, ki ne sme v pozabo.