Upravni svet čedajske banke CiviBank je vzel v pretres oz. se odločil za dva ukrepa v zvezi z javno ponudbo za nakup njenih delnic, ki jo je izdala Bocenska hranilnica Sparkasse. Le-ta je v torek sporočila, da je dosegla in presegla minimalno količino 45 odstotkov zagotovljenih delnic. Pri CiviBank pa so se pred dnevi odločili za pritožbo na Sodišče Evropske unije z zahtevo po umiku dovoljenja Evropske centralne banke. Jabolko spora je Fundacija Sparkasse, ki je večinska lastnica bocenske banke. Zakon sicer prepoveduje, da imajo bančne fundacije deleže v bankah, izjema so tiste, ki delujejo v deželah s posebnim statutom. Vendar, opozarjajo pri CiviBank, ne smejo prevzeti nadzora nad drugimi bankami. Drugi korak je uvedba zaščitnih ukrepov organa za nadzor bančnih fundacij.
Pri bocenskem zavodu so presenečeni nad temi koraki, katerih namen je po mnenju Sparkasse ovirati redni potek pristopa k ponudbi, kar je v nasprotju z interesi delničarjev, katerim upravni svet odgovarja in bo moral odgovarjati. Južnotirolska banka je v polnosti spoštovala zakonodajo in pridobila vsa potrebna dovoljenja, piše v sporočilu, kjer napovedujejo odziv pri pristojnih forumih.
Medtem se bliža datum skupščine CiviBank. Po besedah slovenskega člana uprave čedajske banke Livia Semoliča tudi pri slovenskih delničarjih velika večina ni prodala svojega deleža: »Ostajajo zvesti banki in verjamejo v koristnost tega, da ostanejo v banki. Mislim in upam, da je pri slovenskih delničarjih navezanost še večja kot pri italijanskih in da v tej banki še vedno vidijo referenčno točko za Slovence predvsem na Goriškem,« pravi Semolič.