Sreda, 20 november 2024
Iskanje

V Sloveniji po nove tablice v roku 30 dni

Selitev čez mejo prinaša tudi nove registracije na vozilu

Gorica |
15. feb. 2019 | 6:36
Dark Theme

Novembra lani so v italijanskem parlamentu v sklopu svežnja ukrepov za večjo varnost potrdili nov zakon. Ta določa, da, kdor vsaj 60 dni biva v Italiji, ne sme voziti vozila, ki je registrirano v tujini. Kršitelja doleti kazen v višini od 712 do 2.848 evrov in zaseg vozila do registracije le-tega v Italiji.

Naš novogoriški sogovornik, ki ne želi biti imenovan, dobro pa pozna precej sokrajanov, ki so se preselili iz Slovenije v Italijo, pove, da se tisti, ki so se znašli v zagati zaradi registrskih tablic, skušajo nekako znajti. Zakon namreč dopušča nekaj izjem: če je vozilo kupljeno na lizing v drugi državi članici Evropske unije, ali pa če je registrirano na podjetje s sedežem v drugi državi članici EU. V obeh primerih mora imeti voznik pri sebi določena potrdila.

»Nekateri, ki so se znašli v takem položaju, so že prodali vozila - še zlasti, če gre za starejše letnike - in novega registrirajo v Italiji. Spet drugi - in teh je največ - odjavljajo stalno bivališče v Italiji in ga prijavljajo zopet v Sloveniji, na domu staršev, denimo. Hkrati pa še vedno živijo v Gorici, kjer so še lastniki stanovanja. Precej ljudi tudi čaka, saj so se v zadnjem času pojavile pobude po izvzetju obmejnega pasu iz tega zakona,« pravi naš vir.

Kaj pa tujci v Sloveniji?

Kakšne obveznosti iz tega naslova pa doletijo tujce, ki si stalno oz. začasno bivališče uredijo v Sloveniji? Za odgovor na to vprašanje smo se obrnili na Ministrstvo za infrastrukturo, kjer so nam pojasnili, da te zadeve določa Zakon o motornih vozilih. Ta pravi, da morajo imeti tujci, ki imajo v Sloveniji začasno ali stalno prebivališče, registrirana vozila v Sloveniji. Enako velja za državljane Slovenije, ki imajo v njej le stalno prebivališče. Vozila morajo tujci v Sloveniji registrirati v 30 dneh od prijave stalnega ali začasnega prebivališča. Za ta vozila velja prometno dovoljenje z veljavnostjo do enega leta. Globa za kršitelje znaša 400 evrov.

Zakon o motornih vozilih določa še, da se na pravno osebo s sedežem v Sloveniji ali na posameznika s prebivališčem v Sloveniji registrirajo vozila, ki so v skladu s carinskimi predpisi začasno uvožena ali pa so pridobljena iz druge države članice EU in se uporabljajo po pogodbi o lizingu ali po pogodbi o poslovnem sodelovanju, sklenjeni med podjetjem s sedežem v Sloveniji in podjetjem s sedežem v tujini, ali za sejme ali športna tekmovanja. Ta vozila se morajo registrirati v Republiki Sloveniji v 30 dneh od njihovega uvoza ali pridobitve in se zanje izda prometno dovoljenje z veljavnostjo do enega leta.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava