Mnogi na Goriškem ne vedo, kolikšen pomen ima za Gorici prostrano travnato območje nasproti vstopne točke v Panovec. Zarasla površina ob strugi potoka Koren je suhi zadrževalnik Pikolud, ki Novo Gorico in del Gorice brani pred poplavami. »Tukaj se zadržuje visokovodni val potoka Koren. Volumen tega zadrževalnega prostora je skoraj milijon kubičnih metrov,« pravi Toni Podbršček iz Direkcije Republike Slovenije za vode (DRSV).
Obsežne poplave v osemdesetih letih prejšnjega stoletja so naredile v Novi Gorici precej škode. Tudi na drugi strani meje ni bilo nič drugače. Potok Koren, ki je na goriški strani pokrit, je zaradi silnega pritiska vode dobesedno metal v zrak jaške, da je voda na tistih mestih na plano bruhala kot gejzir, ve povedati Igor Podobnik, vodja sektorja območja Soče na DRSV. Rešitev za obe mesti je bila izgradnja zadrževalnika, ki je svoje poslanstvo, odkar je v začetku devetdesetih let začel z delovanjem, že večkrat upravičil.
Pregrada zadrževalnika namreč regulira izpust vode tako, da ne prihaja več do prelivanja.
V letu 2014 so bile tako naprave kot oprema zadrževalnika obnovljene, obenem pa sta bili izvedeni tudi optimizacija in avtomatizacija obratovanja. »Od tedaj sicer kakšne resne poplave nismo imeli, vendar bi že vsak manjši dogodek brez zadrževalnika pomenil poplavo v Novi Gorici.
V manjšem obsegu sicer, a poplava bi bila,« zatrjuje Tadej Srebrnič iz podjetja Hidrotehnik, ki upravlja z zadrževalnikom. Ob lanskem obilnem deževju so sicer tudi v Novi Gorici mestoma zabeležili nekaj manjših poplavljanj, a teh ne gre pripisati nedelovanju zadrževalnika, ampak ogromnim količinam dežja, ki so ponekod poplavile kleti in jih mestna kanalizacija ni uspela sproti požirati. Za zemljišča na območju zadrževalnika, na desni strani mestne vpadnice iz rožnodolinske smeri, je bil že večkrat izražen interes za pozidavo, vendar ima območje prav zaradi obrambe pred poplavami prevelik pomen. »Ta del moramo čuvati kot punčico v očesu,« opozarjajo sogovorniki.
Zadrževalnik Pikolud ima torej pomembno vlogo pri zaščiti obeh Goric pred poplavami. Za še boljši nadzor nad stanjem bi bilo pomembno vzpostaviti neposredno povezavo od zadrževalnika do vodomerne postaje, kjer se meri pretok vode. »Zaenkrat je ta povezava brezžična, ki pa včasih tudi “pade”.
Če bi imeli še to neposredno povezavo, bi bilo delovanje popolnoma neodvisno od kakršnihkoli motenj,« še dodaja Toni Podbršček.