VREME
DANES
Četrtek, 11 december 2025
Iskanje

V Vatikanu se danes kardinali zbirajo na kongregaciji

Danes je Vatikan objavil prve fotografije krste v tamkajšnji kapeli

22. apr. 2025 | 10:46
Dark Theme

Od papeža, ki v krsti leži v kapeli v Domu svete Marte, kjer je prebival, se že lahko poslovijo kardinali, pripadniki kurije in uslužbenci Vatikana.

Po smrti papeža katoliška cerkev ostane brez vodstva, tekoče posle pa prevzame zbor kardinalov, ki ureja pripravo žalnih slovesnosti in papeževega pogreba ter organizacijo volitev novega papeža.

Po smrti papeža sicer sledi devet dni uradnega žalovanja.

Papež je v starosti 88 let umrl na velikonočni ponedeljek zjutraj. Glede na večerno uradno poročilo je umrl zaradi možganske kapi.

Papeževo truplo so v ponedeljek zvečer položili v krsto v kapeli njegove rezidence v Domu svete Marte, danes pa je Vatikan objavil prve fotografije krste v tamkajšnji kapeli. Frančišek je oblečen v rdečo obleko, na glavi ima papeško mitro, v rokah pa rožni venec. Ob krsti stojita pripadnika švicarske garde.

Njegovo stanovanje v drugem nadstropju poslopja, kjer je živel, so tako kot tudi papeško stanovanje v tretjem nadstropju papeške palače zapečatili.

Frančišek želi biti glede na svojo duhovno oporoko pokopan v rimski baziliki Marije Snežne.

Priprave na pogreb bodo danes obravnavali tudi na seji italijanske vlade pod vodstvom premierke Giorgie Meloni.

V prihodnjih dneh v Vatikanu pričakujejo množico vernikov, na pogrebnih slovesnosti pa tudi voditelje držav z vsega sveta. Udeležbo sta med drugim že potrdila ameriški predsednik Donald Trump in predsednik Francije Emmanuel Macron.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava