Osvetlitev gospodarske priložnosti in perspektive, ki jih prinaša imenovanje Nove Gorice in Gorice za evropsko prestolnico kulture 2025, je bila osrednja tema današnjega novinarskega srečanja na Generalnem konzulatu RS v Celovcu. Sogovorniki so izpostavili pomen »Evropske prestolnice kulture GO! 2025: Kultura kot most do poslovnih priložnosti« v soorganizaciji s slovensko gospodarsko zvezo v Celovcu, OOZ Nova Gorica in avstrijsko-slovenskim združenjem v Celovcu.
Izpostavili so predvsem pozitivne gospodarske vplive na regijo in na čezmejno sodelovanje ter pomen tega prestižnega naziva za razvoj celotne Alpsko-jadranske regije. Dogodka so se udeležili predstavniki medijev, gospodarstva in politike iz obeh regij. Posebna pozornost je bila namenjena gospodarstvu in poslovnim možnostim za podjetja na Koroškem in širše ter dialogu med gospodarstvom, kulturo, mediji in politiko, s ciljem spodbujanja novih sodelovanj in sinergij.
Številne novinarje in obiskovalce so nagovorili generalna konzulka RS v Celovcu Maja Balant-Slobodjanac, Benjamin Wakounig, predsednik SGZ, Primož Černic, direktor OOZ Nova Gorica, Peter Weidinger, predsednik avstrijsko-slovenskega združenja v Celovcu, direktorica GO! 2025 Mija Lorbek pa je predstavila program EPK 2025 in vse njegove potenciale ter navzoče povabila v Novo Gorico in Gorico.
»Izjemen gospodarski turistični potencial, ki ga predstavlja naše brezmejno območje s čudovito naravo in izjemno zgodovino, ne bi mogel biti bolje zaobjet v enotni projekt. Tehniški muzej Soča, vir energije skozi različne ravni vzporeja dve izjemni področji – tehniško dediščino in izjemno naravo doline reke Soče za brezmejne obiske in poglabljanja obiskovalcev vseh zanimanj in starosti,« je dejala Mija Lorbek, direktorica GO! 2025.
»Veseli me, da se naše pobratenje še poglablja zaradi EPK, kar daje našemu sodelovanju še bolj intenzivni zagon ne samo na kulturnem ampak tudi gospodarskem področju. S tem prva brezmejna evropska prestolnica kulture ni omejena zgolj na eno mejo, ampak tudi širše, na celotno Alpe-Adria regijo. Lep primer sodelovanja je na primer Ingeborg-Bachmannova kupola, ki se na prenovljeni železniški postaji v Novi Gorici svečano odpira že 24. aprila, ponovno pa se v njej srečamo župani ob kulturnem dogodku 6. maja. Pri tem povezovanju igra pomembno vlogo avstrijsko-slovenska skupnost na Koroškem,« je izpostavil župan Nove Gorice Samo Turel.