Torek, 24 december 2024
Iskanje

Mladi naj pišejo tudi o narodni identiteti

1. sep. 2017 | 20:29
Dark Theme

Za razliko od pripadnikov starejše in srednje generacije je pri mlajših slovenskih piscih v Italiji narodna identiteta redko obravnavana, vendar bi morali mladi razmišljati in pisati o vsem, tudi o narodu in narodni identiteti, drugače bodo mrtva generacija. Tako razmišlja Maja Smotlak z Inštituta za jezikoslovne študije pri Znanstveno-raziskovalnem središču v Kopru, ki je s svojim predavanjem o pojmovanju narodne identitete med Slovenci v Italiji od 19. stoletja do sodobnosti skozi prizmo romana včeraj popoldne pod šotorom v parku Finžgarjevega doma na Opčinah odprla letošnje že 52. študijske dneve Draga 2017, ki jih prireja Društvo slovenskih izobražencev.
Tradicionalno je prvo predavanje v sklopu Drage posvečeno zamejskim vprašanjem, tokrat so se organizatorji ponovno posvetili vprašanju narodne identitete, v tem slučaju v knjižnih delih slovenskih avtorjev v Italiji, čemur je Maja Smotlak posvetila tudi doktorsko disertacijo na Univerzi na Primorskem, ki je potem v knjižni obliki izšla pri založbi Mladika v Trstu. K tematiki se je vrnila v včerajšnjem predavanju, v katerem je po uvodnem razmišljanju o narodu, identiteti in njuni povezanosti z romanom in književnostjo prešla k analizi razvoja slovenske književnosti v Italiji v tej luči in pri tem pod drobnogled vzela zlasti bližnje obdobje od 90. let prejšnjega stoletja do danes.
Drugače sta pred začetkom predavanja, ki ga je povezovala Nadia Roncelli, navzoče pozdravila predsednik DSI Sergij Pahor in predsednik Sveta slovenskih organizacij Walter Bandelj, včerajšnji prvi dan Drage pa je minil tudi v znamenju večernega predvajanja dokumentarnega filma francoske režiserke Fabienne Issartel z naslovom Boris Pahor. Portrait d'un homme libre oz. Boris Pahor. Portret svobodnega človeka. S tem so organizatorji tudi počastili pisateljev 104. rojstni dan.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava